Vyhlídky na terminální sazbu v eurozóně okolo 3 % tak vzaly za své. ECB hodlá ještě výrazně utáhnout měnovou politiku, než ohlásí, že je dostatečná pro návrat inflace k cíli. Na jaře tak můžeme vidět úroky i nad 4 %. A je pravda, že hned následující data dávají centrálním bankéřům ve Frankfurtu za pravdu. Listopadová inflace byla revidována výše na 10,1 %, indexy PMI v eurozóně vystoupaly na 3měsíční maxima a schodek zahraničního obchodu byl nejnižší od března. Ekonomice měnového bloku se tedy nemusí dařit tak špatně, vyšší sazby snad zvládne a primárním cílem je stlačit inflaci ve svižném tempu níže.
Vývoj německého akciového indexu DAX (denní graf – D1):
Evropské akcie se tak s pokračováním své podzimní rally mohou rozloučit a pro další zisky si zřejmě budou muset počkat právě až na okamžik, kdy jim ECB nebude stát v cestě zvyšováním úroků. Ceny dluhopisů propadly, když jejich výnosy dluhopisů zamířily prudce vzhůru.
Vývoj 10letého výnosu německých vládních dluhopisů:
Vítězem tohoto jestřábího koncertu je samozřejmě euro. Takové podpory se od své centrální banky žádné jiné měně tento týden nedostalo. Eurodolar sice své zisky od zasedání ECB neudržel, protože negativní sentiment a výprodeje na akciových trzích zase část trhu poslaly nakupovat americký dolar jako bezpečný přístav. I tak má euro stále hodně prostoru k posílení, zvlášť pokud se ceny energií budou držet na stabilních nebo nižších úrovních.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Vrásky na čele však přibyly České národní bance, která považuje své úrokové sazby za dostatečné na zkrocení inflace už 5 měsíců. Důležitou proměnnou v této kalkulaci ČNB je silný kurz koruny, který se právě o 7procentní repo sazbu opírá. V okamžiku, kdy se však euro bude svými úroky se koruně čím dál více přibližovat, bude složité aktuální kurz držet, zvlášť při výrazně vyšší inflaci v ČR v porovnání s eurozónou.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, ECB