Je snadné se cítit frustrovaný při každodenních porážkách na trhu že? Vaše obchodní strategie právě teď nefunguje. Ztrácíte peníze a trápí vás to, ale vy přece víte, že váš systém pracuje dlouhodobě a tak musíte dodržovat všechna pravidla, která jste si předtím nastavili.
Pokud nebudete opatrní, tak se můžete jednoduše nechat odradit vašimi negativními myšlenkami. Vzdávat se, cítit velké selhání nebo si myslet, že se vám nikdy nepodaří být dobrý obchodník, tělem i duší.
Naneštěstí se to stalo nám všem, takže když jste demotivování a máte za sebou hodně neúspěchů, je důležité, abyste udrželi vaše zaměření na konečný cíl. Sice jste prohráli bitvu, ale nakonec můžete vyhrát i válku.
Frustrovaný obchodník udělá více chyb, protože nechává své pocity rozhodovat za něj a to se pak projeví i v jeho obchodních výsledcích. Je potřeba se stále držet svého obchodního plánu, bez emocí a intuice.
Myslíte si: Když se mi dnes povede zisk a každý den v týdnu, bude se mi dařit dobře. Ale když skončím ve ztrátě, ztratím většinu svého času a nic si nevydělám, jsem špatný obchodník.
Tento druh myšlení je založen na tom, jak lidé vnímají kompenzaci za normální práci od devíti do pěti. Vložili jste svých 40 hodin, udělali jste dobrou práci a dostali jste zaplaceno. Cítíte se dobře, protože tento týden pracujete pečlivě a produktivně.
Ale když obchodujete na burze, nebudete vždy dostávat dostatečnou náhradu za vaše úsilí a práci - tak funguje hra. Když nedosáhnete svého předem určeného zisku, který si nastavíte, můžete se cítit, jako kdybyste nedostali dostatečně zaplaceno za vaše úsilí. To vás může demotivovat.
Je to těžké, ale jako obchodník se musíte vyhnout tomuto myšlení. Poctivé zapisování do obchodního deníku nebo zpětné testování vaší strategie vám nejspíš krátkodobě zisk nepřinese, ale pro tuto práci je to důležité. Z dlouhodobého hlediska budete mít více zkušeností a to už je zisk sám o sobě.
Když se snažíte dosáhnout určité úrovně příjmu v daném čase, nastavujete si "výkonnostní cíle", které možná nebudete schopni dosáhnout.
Lepším cílem je nastavit "procesní cíle".
Během daného týdne nemusíte dosáhnout konkrétního finančního cíle. To znamená, že nebudete vždy schopni dosáhnout určité částky v dolarech, ale můžete dosáhnout určitého procesního cíle.
Každý den, kdy obchodujete, získáváte cenné zkušenosti jen tím, jak přistupujete k trhům. Vidíte různá nastavení a zjistíte, která mohou nebo nemohou vést k ziskovým obchodům. Tyto zkušenosti s učením nepodceňujte.
Každý den se něčemu učíte. Vaše každodenní úsilí nemusí přímo vést k ziskům na burze, ale nepřímo přispívá k bohatým zkušenostem, které můžete v zisk proměnit.
Můžete tu a tam vyhrát bitvu, ale když se budete zlepšovat v bitvách, které vyhrajete, za nějakou dobu cestu skončíte zvládnutím trhů. Nakonec se vám podaří vyhrát i válku.
Pokud se soustředíte jen na to, kolik peněz vyděláte a váš definovaný finanční plán nevyjde, budete se cítit ošizeni. Profesionální obchodníci mohou mít taky třeba ztrátový měsíc, ale na konci roku budou v zisku.
Pokud však budete definovat svou výplatu v podmínkách jako množství zkušeností, které jste získali, budete se cítit odměněni za to, že jste uskutečnili řadu obchodů (které nemusely být všechny ziskové) a získáte pocit, že jste se někam posunuli.
A bez ohledu na to, kolik peněz vyděláte, budete se skutečně posouvat - budete dále vylepšovat své tradingové dovednosti.
Výhry menších bitev a poučení z vašich porážek zaručeně povede k výhře celé války. Budete ovládat trhy a stanete se ostříleným a sebejistým traderem. Myslete na to že, trading není sprint, ale maraton.
Zdeněk Macur
PS: Citát nakonec:
Nestačí dojít k řece s přáním chytit ryby. Musíš si s sebou přinést i síť. (obchodní plán)
Confucius