Data z inflace překvapila, když se odchýlila od konsenzu, konkrétně jádrová rostla meziměsíčně o 0,3%. Meziroční jádrová inflace zůstala beze změny na 1,8%, oproti očekávanému poklesu na 1,7%. Meziroční inflace v USA rostla o 2,1%, oproti očekávaným 1,9%. Jádrová inflace se tedy stále nachází pod 2% inflačním cílem. Výsledky lehce překvapily, nelze však mluvit o fundamentu, který by měl nyní otočit trh. Spíše lze usuzovat, že reakce na výsledky inflace byla adekvátní, když uvážíme nervozitu investorů před jejím zveřejněním. Nakonec jakmile se situace trochu uklidnila, začaly indexy opět posilovat.
Na uklidnění situace na akciových trzích však musel zareagovat také americký dolar. Ten měl těsně po výsledcích zamířeno na trochu vyšší úrovně a očekávalo se, že začne likvidovat ztráty ze začátku týdne. To se bohužel nestalo a klesající averze k riziku donutila investory k nákupu rizikovějších aktiv, tím pádem ukončování pozic na poměrně bezpečném americkém dolaru. Dolar se nyní nachází blízko úrovní dosavadního low roku 2018 a nadále zůstává velmi levný. Vzhledem k tomu, že se situace na trzích začíná opět uklidňovat, dá se očekávat i další pokles amerického dolaru, který nyní i díky vyšší inflaci zcela jistě dostane injekci v podobě vyšších sazeb.
O případném konci korekce hovoří i index volatility VIX. Ten začal s vyhlášením výsledků inflace klesat pod 20 bodů a zdá se, že se bude postupně vracet k původním hodnotám. Nervozita však zatím zcela nevymizela, o tom vypovídají především stále rostoucí desetileté výnosy, které již atakovaly 2,94% a 3% hranice je jen otázkou času. Dle výhledu Goldman Sachs by měly atakovat 3,5% během následujících 6ti měsíců. Rostoucí výnosy by měly být pro dolar pozitivní zprávou, dolar však obchoduje v roce 2018 podle jakýchsi nových pravidel říkající nám, že sebevědomí investorů na americkém trhu klesá a hledají se nové příležitosti na rozvíjejících trzích.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA