Přestože se stále více investorů snaží této situace využít ve svůj prospěch, tak se bohužel ukazuje, že strategie, které fungovaly v podobných případech (krizích) v minulosti, nyní často selhávají a zmíněné pokusy obchodníků se v tuto chvíli spíše jeví jako jakýsi pokus omyl, než trading založený na racionálních postupech.
Dopady volatility na světové trhy
Napříč tomu, že informace o koronaviru byly známé ještě před vypuknutím pandemie ve světě a investoři mohli tím pádem na tuto skutečnost s předstihem zareagovat, tak zůstávají finanční trhy vysoce turbulentní, jelikož nejen v nejvíce zasažené Evropě, ale také v USA dochází denně k masivnímu ekonomickému zpomalování v důsledku aktuálního neblahého a zatím nezvratitelného šíření nemoci.
Ani níže uvedený vývoj indexu volatility VIX (vyšší hodnoty odráží vyšší nervozitu na trzích) zatím nenasvědčuje tomu, že by měl v blízké době tento trend polevit. Naopak, v posledních dnech začíná index VIX opět nabírat na síle, z čehož plyne, že ani sliby vlád ohledně záchranných balíčku a investic na podporu společností, které byly ovlivněny koronavirem, investorům nestačí, což jak se ukazuje, tak se odráží i ve světových indexech (viz. grafy níže), které se i díky tomu stále více a více propadají a tudíž i samotná volatilita napříč světovými trhy tím pádem roste.
Graf - Index VIX
Jak se volatilita podepsala na indexech jednotlivých zemí
Cenové vývoje vybraných akciových indexů:
Index S&P 500 – Americký akciový index
NIKKEI225 – Japonský akciový index
DAX30 – Německý akciový index
CAC40 – Francouzský akciový index
FTSE100 – Britský akciový index
Ačkoliv se může díky výše uvedeným grafům na první pohled zdát, že nákaza COVID-19 působí na ekonomiky jednotlivých zemí stejným efektem a silou, tak reálná čísla tomu však neodpovídají. Je zřejmé, že koronavirová nákaza má na všechny zasažené státy negativní vliv, nicméně pokud se budeme opravdu držet absolutních čísel, tak je evidentní, že na některé trhy tato pandemie dopadá více, než na jiné.
Velkou zajímavostí v tuto chvíli navíc je, že i když je dnes Itálie považována za zemi s nejhorším vývojem koronavirové pandemie, co do počtu úmrtí obyvatel v souvislosti s nakaženými, tak přední akcie Itálie (zahrnuje je italský akciový index) jsou na tom však, co se týče hodnoty maximálního procentuálního poklesu (o cca 36 % od 20.02.2020), o poznání mnohem lépe, než například přední akcie Německa (maximální pokles od 20.02.2020 – o cca 42,6 %), či Francie (maximální pokles od 20.02.2020 – o cca 42,6 %).
Pokud byste chtěli vyzkoušet obchodování jednotlivých indexů, navštivte stránky Purple Trading, kde najdete jejich výpis.
Závěr
Extrémní volatilita dopadá na všechny světové trhy a není výjimkou, že i takové stabilní indexy, jako je Dow Jones, S&P500, či NIKKEI225 dokáží za jeden den odepsat i více než 10% své hodnoty. Všudypřítomná nervozita investorů, kteří nyní nevědí, co mohou očekávat, jednoduše přináší na finanční trhy vážně nevídané volatility, které můžeme za normálních okolností vídat pouze u těch nejrizikovějších instrumentů, a které, pokud se situace kolem koronaviru nezmění, budeme nejspíše vídat stále častěji.
Nezapomeňte sledovat aktuální zpravodajství o vývoji na finančních trzích v době koronaviru!
Pokud máte zájem vyzkoušet si trading na vlastní kůži s prvotřídními obchodními podmínkami a profesionálním forex brokerem, pak neváhejte vyzkoušet náš demo účet, který je možné založit na našich stránkách zcela zdarma a bez rizika zde: www.purple-trading.com/cs
Přejeme mnoho ziskových obchodů!
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 76,6 % retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. ledna 2019 do 31. prosince 2019). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu, jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozována společností L.F. Investment Limited, licencovanou Kyperskou investiční společností, regulovanou CySEC, č. lic. 271/15.