Stavebnictví brzdí vysoké úrokové sazby a stát se chystá škrtat ve výdajích a navyšovat daně. Aktuálně tedy nemá tuzemské hospodářství z čeho brát sílu. Jaký může mít toto ochlazení dopad na kurz koruny?
Meziroční vývoj růstu průmyslové výroby v ČR:
Česká národní banka zasedá tento týden ve středu. Překvapivé a prudké snížení sazeb ve stylu polské národní banky nečekejme. Guvernér Michl i ostatní centrální bankéři se budou snažit jestřábím komentářem udržet korunu na stávajících úrovních. Koruna totiž od jara již ztratila oproti euru přes 4 % a jakékoliv náznaky svižného poklesu úroků by kurz EUR/CZK vyhnaly k 25,00. Tento scénář v kombinaci s prudkým růstem cen paliv by akorát prodloužil stagflační agónii, ve které se Česko nachází již 6 čtvrtletí, a tomu se chce ČNB vyhnout.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
ČNB prozatím nemá k dispozici dostatek tvrdých dat, aby se přepnula do recesně-dezinflačního módu. Pokud se však černé vyhlídky měkkých předstihových indikátorů v následujících měsících potvrdí, budeme brzy svědky prodloužené recese i růstu nezaměstnanosti. Na přelomu roku tak může být na stole prudší pokles úrokových sazeb a s ním i další oslabení koruny.
Fundamentálně by si totiž při mizerných výsledcích německého průmyslu zasloužily exportně orientované české podniky vzpruhu v podobě slabší měny. Bude ale třeba poklesu inflace do stabilizovaných nízkých hodnot a také ústup z pozic guvernéra Michla, který je zastáncem silné koruny.
Vývoj indexu důvěry podnikatelů v ČR:
Prodloužené období výrazně vyšší domácí inflace i růstu mezd ve srovnání s eurozónou nahlodalo konkurenceschopnost českého průmyslu, cestovního ruchu i některých služeb. V případě klesajících zakázek a růstu nezaměstnanosti je proto slabší koruna na místě.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ČNB, Markit Economics, tradingeconomics.com, MT4