Od září 2019 poklesl měnový pár EUR/CZK cca o 3 %. V hantýrce ČNB, se kterou přišel nynější člen bankovní rady Tomáš Holub, to znamená utažení měnových podmínek podobných třem zvýšením úrokových sazeb, tj. o 0,75 %. S vysokou pravděpodobností proto zůstane oficiální repo sazba na 2,00 % a měnový trh nemůže v nejbližší době počítat s další podporou koruny ze strany centrální banky. To by mohlo znamenat částečnou korekci EUR/CZK směrem vzhůru.
Vývoj hlavní úrokové sazby ČNB:
Další důležitou proměnnou bude inflace za leden, kterou se dozvíme příští pátek 14.2. V lednu se totiž nejvíce upravují převážně ceny bydlení (nájemné, teplo, elektřina), které pak ovlivňují meziroční inflaci po celý rok. Letos se navíc citelně dotkne spotřebitelského koše zvýšení spotřebních daní z tabáku a alkoholu, které by mohlo přidat okolo 0,5 % a poslat tak meziroční růst cen ještě více nad 3 %.
Meziroční vývoj inflace v ČR:
Záleží proto, jestli tradeři (především zahraniční) budou chápat toto zvýšení inflace jako záminku pro zvýšení sazeb a budou nakupovat korunu, nebo se budou snažit od vzoru ČNB od těchto daňových změn abstrahovat a lednové zvýšení inflace tak pro korunu příliš býčí nebude. Předpokládám, že dojde spíše k druhé variantě, protože kvůli vysoké srovnávací základně by růst spotřebních daní měl kompenzovat pokles meziroční změny cen elektřiny a plynu.
Česká koruna by tak v nejbližší době neměla protnout 25 korun za euro, aktuální kurz totiž mimo jiné vybízí spekulativní zahraniční kapitál k tomu, aby vybral zisky a snížil svou už tak obrovskou dlouhou pozici na koruně.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, ČNB, ČSÚ