Česká koruna i polský zlotý od svých říjnových minim posílily o 4 %, maďarský forint pak zhruba o 3 %.
Polsko
Vývoj polské ekonomiky i relativně slušné zvládnutí pandemie dávají zlotému šanci na další zisky. HDP Polska by se letos mělo propadnout jen o 3-3,5 %, což je ve srovnání s českými cca 6 % výrazný rozdíl. Polsko dokáže těžit z diverzifikované ekonomiky i silné domácí poptávky.
Vývoj meziročního růstu HDP v Polsku (v %):
Místní zemědělství i sklady německých e-shopů mohly jet celý rok naplno, čímž přispěly i k výraznému zlepšení polského běžného účtu, který by měl přesáhnout 3 % HDP. To je pro zemi, která byla dlouhodobě v deficitu, výborná zpráva a pro kurz měny pak obzvlášť. Ke všem pozitivům můžeme přičíst zářijový růst zpracovatelského průmyslu o 7,2 % meziročně a klesající výrobní ceny o 1,6 % meziročně, které dávají Polsku velice dobrou konkurenční pozici i při případném posílení zlotého. Polská národní banka tak nejspíš nebude muset otálet několik let se zvyšováním úrokových sazeb jako její evropské kolegyně.
Vývoj měnového páru EUR/PLN (denní graf – D1):
Maďarsko
Maďarsku se po ekonomické stránce vede v souladu s průměrem Evropské Unie, HDP ve třetím čtvrtletí klesnul meziročně o 4,4 %. Zatímco průmysl už se zotavil na předkrizovou úroveň, služby včetně důležitého cestovního ruchu ve velkém strádají.
Pro měnový trh důležitý fakt, že Maďarsko stále nemá příliš pod kontrolou růst cen. Výrobní inflace překračuje 5 % a dlouhodobě se drží výrazně nad evropským průměrem, kde ceny víceméně stagnují, což podkopává konkurenceschopnost maďarských výrobků i při mírném oslabování forintu.
Vývoj meziročního růstu výrobní inflace v Maďarsku (v %):
Měnový pár EUR/HUF by tak měl mít tendenci spíše růst. Posilování forintu ve světle maďarského deficitu běžného účtu příliš nedává smysl a nebylo by dlouhodobě udržitelné.
Vývoj měnového páru EUR/HUF (denní graf – D1):
Česká republika
Výkon tuzemského hospodářství ve třetím čtvrtletí překvapivě nezažil takové oživení jako jinde v Evropě, byť si služby užívaly velice uvolněných restrikcí. HDP meziročně klesnul o 5,8 %. Záležet samozřejmě bude ještě na revizi, kterou se dozvíme ve středu a která zřejmě nebrala v potaz slušný růst českého průmyslu v září.
Zdá se ale, že česká koruna svůj sílící potenciál relativně vyčerpala. Při úrokové sazbě 0,25 % a klesající inflaci ani nečekáme, že by koruna byla natolik atraktivní pro forexové tradery, že by poslali v blízké době měnový pár EUR/CZK pod 26,00. Nabízí se spíše stagnace okolo dnešního kurzu, do kterého je zřejmě již započítána i zlepšující se situace nakažených, která by měla značit rychlejší zmírnění aktuálního tvrdého lockdownu.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Z fundamentálního pohledu je tedy z trojice středoevropských měn nejatraktivnější zlotý, následuje česká koruna, a dokud nedojde k jestřábímu obratu v maďarské centrální bance, tak zůstane maďarský forint na chvostu.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconmics.com, ČNB, MNB