Riziko zvedání sazeb pro dluhopisy
Na podzim roku 2022 jsme již zažili problém s britskými dluhopisy. Mechanismus problému byl obdobný. Díky zvedání úrokových sazeb se nově vydané dluhopisy stávají pro investory atraktivní, zatímco ty staré s nízkým úrokem ztrácí výrazně na ceně. Háček je v tom, že u těchto dluhopisů nominální hodnota zůstává stejná. Když si počkáme do konce splatnosti dluhopisu, dostaneme zpět svůj původní vklad i úroky. Avšak jakmile se ho budeme chtít zbavit dříve, budeme muset s jeho cenou velmi slevit. V podstatě jsou dva důvody proč tyto nevýhodné dluhopisy prodat. První je ryze obchodní. Investor tento nevýhodný dluhopis prodá, protože si může za stejné peníze pořídit mnohem výhodnější dluhopis. A nebo je donucen tento nevýhodný dluhopis prodat, protože potřebuje hotovost.
Nezrealizované ztráty
A zde se dostáváme k jádru problému SVB. SVB ve svém účetnictví používala nakoupené americké statní dluhopisy. Pro zajištění svých operací používala nominálních hodnot dluhopisů. Tyto dluhopisy ale byly ztrátové. Jejich hodnota klesala, ale banka si je i přesto držela. Ztráty na nich nebyly realizované. Avšak kritická chvíle nastala, když banka musela tyto dluhopisy prodat, aby měla dostatek likvidity. Ztráta tohoto nuceného prodeje byla 1,8 miliard dolarů. Tudíž částka větší než čtvrtletní tržby této banky. A kvůli této ztrátě se akcie SVB se propadly.
Vývoj akcií SVB:
Morální dilema
Americká vláda se rozhodla nezachránit celou banku, avšak poskytla 25 miliard na vyplacení vkladů této banky, včetně těch nepojištěných. Je trochu s podivem, že americká vláda najde nových 25 miliard dolarů i pokud se vláda právě potýká s navýšením dluhového stropu. V každém případě je pomoc bance SVB morálně sporná, protože banka nedodržela řízení rizik. Banka měla svoji pozici v amerických dluhopisech již dříve zmenšovat, aby nedošlo k tak velké ztrátě. Objevily se dokonce spekulace, že banka SVB se dlouhodobě snažila mít objem spravovaných aktiv pod 250 miliard dolarů. Tato hranice je důležitá, protože při jejím překonáním banka podléhá ještě přísnějšímu dohledu ze strany regulátora.
I když se americká vláda logicky snaží ubezpečit své občany, že bankovní systém je v pořádku a zdravý, mechanismus nezrealizovaných ztrát se dotýká více bank v USA. Experti dnes mluví o dvaceti dalších bankách. Jediná útěcha je zatím v tom, že by se tato krize měla vyhnout velkým bankovním domům, které jsou více regulovány. Ale i zde mohou nastat problémy pokud sazby porostou dále…
Matěj Široký