Událostí, které budou moci zahýbat kurzem české koruny, se vyskytne v nejbližší době více než dost. Již dnes ve čtvrtek zasedá Česká národní banka a představí novou prognózu s upraveným výhledem jak pro inflaci, tak především pro EUR/CZK. Centrální bankéři teď nebudou muset držet jestřábí komentáře na uzdě, protože posílení zpět k 25,20 jim nyní příliš vadit nemusí.
Vývoj indexu podnikatelské důvěry v ČR:
Očekáváme proto zasedání, které vyjde pro korunu pozitivně. Předstihové indikátory naší ekonomiky totiž nezpomalují nijak výrazně a růst mezd vzhledem k poslednímu dvoucifernému zvyšování v maloobchodě, školství a dohodě odborů ve Škodě Auto na 12procentním navýšení bude podle nás spíše zrychlovat, než aby kulminoval k 5 %, jak ČNB předpovídá.
Meziroční vývoj inflace v ČR:
Hned v pondělí se potom dočkáme dávky makroekonomických březnových dat z průmyslu, stavebnictví a maloobchodu. Zatímco maloobchod si drží slušné růstové tempo mezi 5-8 % a stavebnictví by letos mělo poskočit výrazně výše, s průmyslem to v březnu tak růžové nebylo. Kvůli načasování Velikonoc, nižšímu počtu pracovních dní a plánované odstávce v automobilce Hyundai čekáme meziroční pokles průmyslové výroby, který nemusí být pouze červenou nulou, ale spíše půjde o propad v řádu jednotek procent.
Toto zaškobrtnutí průmyslu by ale mělo být dočasné, Hyundai má zakázkovou knihu plnou a do konce roku už žádné odstávky neplánuje. Pokud by tedy trhy na data reagovaly negativně, půjde o zajímavou příležitost k otevření či navýšení krátkých pozic na EUR/CZK. Kurz od 25,65 výše nevypadá jako dlouhodobě udržitelný a koruna jej bude stlačovat dolů.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, investing.com, ČSÚ, ČNB