Z bankovní rady České národní banky (ČNB) zní, že aktuální oslabení koruny je dostatečné pro podporu průmyslu a k intervencím by se odhodlala pouze v případě zvýšeného rizika deflačního scénáře, tj. poklesu cen v ekonomice. Proti deflaci však hovoří lepší nákupní apetit českých domácností – spotřebitelská důvěra za poslední půlrok slušně povyskočila (viz graf), což potvrzuje i růst maloobchodních tržeb na přelomu roku. Lepší tržby poté nenutí prodejce snižovat ceny ke zvýšení atraktivity svého zboží. Reálný zásah ze strany ČNB je tedy při takto slabé koruně takřka vyloučený (více k intervencím zde).
Vývoj ekonomických indikátorů v České republice:
Už tento čtvrtek má ČNB na programu zasedání bankovní rady včetně následující tiskové konference, na které guvernér ČNB Miroslav Singer nastíní výhled měnové politiky. Situace se přitom příliš neliší od únorového zasedání: Koruna se pohybuje v okolí 25,70-25,80 za euro a centrální bankéři jsou s její hodnotou víceméně spokojeni. Mírnější rétorika ohledně potřeby intervencí na únorové tiskové konferenci však náhle poslala EUR/CZK o celá 2 procenta níže. Je tedy velice pravděpodobné, že tento čtvrtek po slovech guvernéra koruna posílí (pokles EUR/CZK), protože snaha o její oslabení ze strany ČNB vyprchává.
Z dlouhodobého hlediska je navíc tento kurz koruny lákavý pro exportéry, aby urychlili konverzi svých eur na domácí měnu. Z tohoto důvodu je rezistence na hladině 26,00 velice silná a nejsou vidět žádné náznaky na její prolomení.
Slabší koruny je možné využít nejen ke spekulaci na pokles EUR/CZK, ale také konverzí prostředků určených k obchodování na koruny, pokud se obchodník v brzké době chystá ke snížení expozice vůči Forexu.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Zdroje: ČSÚ, MT4
Tomáš RaputaTým FXstreet.cz