ANO + ČSSD + KDU-ČSL
Pokračování středolevé bývalé vládní trojkoalice by znamenalo vyšší sociální náklady a deficit státního rozpočtu, což se finančním trhům na první pohled nelíbí. Na druhou stranu vyšší mzdová inflace by tlačila ČNB do rychlejšího zvyšování úrokových sazeb, takže tato volba vypadá pro korunu spíše neutrálně a nebránila by stávajícímu sílícímu trendu, do kterého od dubna koruna nakročila.
ANO + ODS
Středopravé koalice mají trhy rády. Při nižším růstu státních výdajů by mohly ratingové agentury zvýšit úvěrové hodnocení Česka, což bývá odměněno 1-2 % měnových zisků. Dvoučlenná koalice by měla celkem 103 mandátů, což není příliš velká většina, ale z historické zkušenosti by to na stabilizaci ve Sněmovně mělo stačit. Navíc dva partnery by trhy vnímaly více stabilně než tříčlenné koalice, které jsme měli předchozích 15 let.
ANO + SPD (+ KSČM)
Tato méně pravděpodobná euroskeptická koalice by zajisté poslala českou měnu níže. Očekávaný vyšší deficit, odklon od EU, investorská nejistota – všechny tyto faktory by působily v neprospěch koruny.
Kromě povolebních vyjednávání máme na stole také rychlou přípravu na prezidentské volby. Konkrétně pro měnový pár EUR/CZK by ale i nadále měla hrát prim centrální banka, na jejímž zasedání na začátku listopadu se čeká zvýšení úrokových sazeb z 0,25 % na 0,50 %. A zdá se, že politika s tímto očekávaným rozhodnutím nijak zvlášť nezamíchá.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Bloomberg, investing.com