I Česká národní banka se nebála na podpoření kurzu koruny zvýšit úroky i o 125 bazických bodů na jednom zasedání, což je pro Fed nebo Evropskou centrální banku nepředstavitelný „hike“. A na kurzu EUR/CZK je odvaha naší centrální banky vidět, když se euro obchoduje pod 24,40 korunami.
Nicméně hlavním vítězem aktuální situace je brazilský real. Kombinace úrokové sazby 11,75 % a meziroční inflace 11,3 % dává traderům jednu z mála možností, kde centrální banka plně kompenzuje růst cen svými úroky. Ve srovnání s americkým dolarem, eurem i českou korunou, které reálně „vynášejí“ zhruba mínus 7 %, je brazislký real výhra v loterii.
Porovnání vývoje meziroční inflace a hlavní úrokové sazby v Brazílii za posledních 5 let:
Když k tomu přičteme zlepšující se obchodní bilanci, kde tradiční komoditní brazilské exporty (káva, cukr, železná ruda, ropa) vylepšují inkaso v zahraniční měně, dostává se Brazílie mezi méně rizikové investorské lokality.
Na měnovém páru je toto nadšení už znát. Měnový pár USD/BRL klesl od začátku roku o 15 %, a to v době, kdy americký dolar oproti ostatním měnám slušně posiluje. Brazilský real si tak oproti euru nebo jenu připisuje opravdu velmi zajímavé zisky násobené ještě štědrými úroky.
Ve světle krachu turecké liry nebo ukončení obchodování ruského rublu je tedy takové vítězné tažení měny emerging markets překvapivé. Přitom hlavní důvod je prostý, zvedat úroky spolu s inflací.
Vývoj měnového páru USD/BRL:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, Reuters, ČNB