Spready vyžadují analýzu na týdenní bázi. Je dobré mít stanovený pravidelný čas na tuto aktivitu. Dříve jsem to dělával v neděli odpoledne, poslední dobou v pondělí dopoledne. Každopádně není nutné stanovovat si striktně začátek pracovního týdne, musí v tom však být pravidelnost. K analýze potenciálních obchodů potřebuji v zásadě jen již zmiňované MRCI. Pro ty, kdo se spready začínají, bude klidně stačit hodinka, kdy se proberete předpřipravenými obchody, které MRCI doporučuje na každý měsíc. Jakmile se otrkáte a osaháte si trh, můžete se probírat všemi existujícími likvidními trhy. Nezabere to zas tolik času, jak by se mohlo zdát. Vzdálenější futures totiž nemají skoro žádnou likviditu, a proto nemá cenu se jimi zaobírat. Mně trvá analýza všech likvidních spreadů zhruba 3-4 hodiny.
Jak jsem již zmínil, jeden z klíčových faktorů pro výběr obchodu, je likvidita. Tu si můžete ověřit na stránce burzy. V podstatě budete potřebovat jenom dvě burzy: www.cmegroup.com a www.theice.com, což jsou dvě největší komoditní burzy se sídlem v USA. Vždy je nutné zkontrolovat vzdálenější nohu spreadu, která má horší likviditu. Pokud denní objem není alespoň ve stovkách kontraktů, nemá cenu se nad tímto futures vůbec zamýšlet.
Příklad denního objemu (22.10.2018) u Live Cattle:
Z tabulky vidíte, že poslední „obchodovatelné“ futures na hovězí je srpen 2019, když přivřu jedno oko tak i říjen, ale raději bych ho neobchodoval.
Po prvním pohledu na burzy brzy zjistíte, že spousta komodit je díky této podmínce vyloučena (Lumber, Orange Juice, Oats …), a zůstane Vám tak následující seznam: Live Cattle, Lean Hogs, Corn, Soybeans, Soybean Meal, Wheat, Crude Oil, Heating Oil, Gasoline, Natural Gas, Cotton, Coffee, Sugar. To jsme na 13 komoditách, a ještě musíme být na pozoru, protože sója a sójová moučka spolu velmi korelují. Komodity jsem si pro svoji potřebu rozdělil na masa, zrniny, energie a ostatní a snažím se aktuální portfolio diverzifikovat tak, aby obsahovalo alespoň zástupce dvou skupin, a aby jedna skupina nebyla zastoupena příliš, neboť korelace existuje i např. u energií či zrnin.
Po analýze jednotlivých likvidních spreadů si vytipujete několik zajímavých obchodů, tzn. těch, kde začíná v následujícím týdnu zajímavá sezónnost a zároveň se hodnota spreadu pohybuje na podprůměrných (nebo nadprůměrných) hodnotách. Z filtru Vám vypadne řádově 5 zajímavých tipů na příští týden. Ty si nastavíte do obchodní platformy a v následujících dnech je sledujete online. Není nutné sedět u počítače celé obchodní hodiny, ale stačí spready zkontrolovat na začátku a na konci obchodování. Vzhledem k tomu, že se pohybujeme v Americe, bavíme se o odpoledních a večerních hodinách. Každý trh to má trošku jinak, ale v zásadě pokryjete vše podstatné, když si platformu zapnete v 15:30 a hodinu vydržíte, a to samé uděláte i v 19:30. Dá se to i zkrátit, ale to nechám na každém, já osobně praktikuji zhruba tento systém (lze i přes mobilní aplikaci). Jak vidíte, spreadové obchodování není časově příliš náročné a zabere Vám zhruba 13 hodin týdně (3 hodiny analýza + 2 hodiny denně online trh). Za to můžete očekávat zhodnocení vkladu v řádech desítek procent. Samozřejmě za předpokladu, že nebudete dělat moc chyb (i já je stále dělám, ale pár ročně vám tento model odpustí, pokud nejsou úplně školácké a likvidační). Pořád musíte mít na paměti, že i když máte dobrý obchodní model, trh je trh a prodělat se dá vždycky…
Zakončeme to nicméně optimisticky. Pravděpodobnost výdělku na roční bázi je velká, a i na půlroční bázi je velmi slušná.
Hezký den všem!
Martin Kodýdek
P.S. Pokud ještě nemáte Makléře😊, můžete si o něj zasoutěžit: https://luxor.cz/blog/souteze/soutez-o-podepsaneho-maklere--2130/