Pro začátek si ukážeme, jak to funguje v optimálním případě. Obchodů jako v ukázce moc mít nebudete (max. 3 za rok), ale pro vysvětlení principu je ideální. Shodou okolností jsem ho provedl teď v září naživo a jedná se o letos můj nejlepší obchod.
Při procházení trendů jsem narazil na silný sezónní pohyb na trhu s vepřovým (Lean Hogs). Spread (nákup futures October a prodej futures December) vykazuje prudký pohyb nahoru ve všech sledovaných obdobích – jak dlouhodobý trend (30 let – růžová čára), tak střednědobý trend (15 let – černá čára) i krátkodobý trend (5 let – červená čára) jsou v krásné shodě, což indikuje, že pohyb je dobře predikovatelný. Samozřejmě to neznamená, že letošní pohyb nebude zrovna výjimkou potvrzující pravidlo. Nicméně pravděpodobnosti jsou na naší straně.
Graf sezónních trendů (zdroj Mrci.com):
Jako druhý indikátor vstupu používám hodnotu spreadu. Ta má své velmi příjemné specifikum, a totiž, že se historicky pohybuje v určitém intervalu a jen ve výjimečných situacích ho opouští. Hodnota většinou dojde k jedné straně intervalu, tam se odrazí a namíří si to na opačnou stranu. V případě naší ukázky jsme se pohybovali okolo hodnoty -4,000, což (jak vidno z grafu) je přibližně jedna strana cenového rozpětí daného spreadu.
Graf hodnoty spreadu (zdroj Mrci.com):
Z výše uvedeného vyplývá, že došlo k začátkem tohoto září na trhu s vepřovým k zcela optimálním podmínkám pro vstup do spreadu Oct-Dec. Před sebou máme silnou sezónnost a hodnota spreadu se pohybuje na historických minimech. Opravdu skvělá výchozí situace.
A teď k vlastní realizaci obchodu. V praxi to vypadá tak, že obchod máme vytipovaný dopředu podle analýzy podkladů z MRCI a čekáme na vhodný okamžik ke vstupu. Počátkem září sledujeme propad spreadu a čekáme na okamžik obratu. Někdy si pomůžeme technickou analýzou, někdy prostě dám jen na datum, kdy k obratu zhruba dochází a risknu s částí pozice vstup i proti silnému trendu v momentě, kdy dojde i k lehkému pohybu nahoru (při pokračování trendu je potřeba mít jasně nastavený stop loss, nicméně když se vstup povede, tak zisky jsou větší). Jelikož moje pozice jsou vzhledem k používanému kapitálu celkem velké, zpravidla využívám postupný vstup při potvrzování obratu. V tomto případě jsem spread nakupoval od 4.9. do 7.9., kdy se obchod postupně rozjížděl správným směrem.
Při plánování obchodu si předem jasně stanovuji stop loss (maximální ztrátu) a profit target (očekávaný zisk). Můj průměrný vstup měl hodnotu -2,800. Profit target jsem si vzhledem k potenciálu stanovil spíše konzervativní, protože spread se choval dost volatilně (+2,000, ačkoliv potenciál byl na první pohled až k +5,000). Stop loss počítám dle aktuální volatility a snažím se, aby byl maximálně polovina plánovaného profit targetu. V tomto konkrétním případě byl případný zisk na kontrakt stanoven na 1900 USD a ztráta 900 USD.
Graf realizace obchodu:
Počítání volatility a risk management není předmětem tohoto dílu, proto nyní nebudu zacházet do podrobností. Chtěl jsem jen ukázat jednoduchý příklad toho, jak spready fungují. Znovu ale podotýkám, že tento příklad byl optimální variantou, kterou se podaří zrealizovat párkrát do roka. Spreadové obchodování je plné neúspěchů jako každý typ tradingu, důležité je mít je pod kontrolou. O tom ale až někdy jindy.
Hezký den všem!
Martin Kodýdek
P.S. Minule jsem upozorňoval na svoji novou knihu Makléř, která vychází u Albatrosu. Kdo by měl zájem se dozvědět více, znovu odkazuji na microsite: https://www.makler-kniha.cz/ Kniha oficiálně vychází 4.10., ale objednat si ji můžete již teď. Kdyby měl někdo čas, může se stavit na křestu, který proběhne 9.10. v 17:00 u Dobrovského na Václavském náměstí.
Podrobnosti o akci na FB: https://www.facebook.com/events/2153846754840031/ nebo zde: https://www.knihydobrovsky.cz/akce-a-autogramiady/detail/autogramiada-martina-kodydka-a-krest-knihy-makler-428