Cena amerického benchmarku Henry Hub se proto už od února držela v blízkosti dlouholetých minim, při zohlednění inflace se prodával plyn ve Spojených státech nejlevněji v historii. V některých obchodních místech v Texasu, kde je plyn pouze vedlejším produktem ropy, se jeho cena dokonce pohybovala v záporu!
Vývoj ceny zemního plynu v USA (4hodinový graf – H4):
Bylo pravděpodobné, že se cena na 2 USD za jednotku neudrží, protože je pod extrakčními náklady a těžařské společnosti budou investice do nových vrtů omezovat. Vše má ale nějakou setrvačnost, zvlášť pak v tak kapitálově náročném odvětví, jakým je frakování zemního plynu z břidlic.
První vlaštovka pro vyšší ceny plynu přilétla minulý týden, kdy se počet aktivních plynových vrtů sesunul o více než 10 % za týden a poprvé za 12 měsíců poklesl pod 150 (viz graf). Počet aktivních ropných vrtů (také produkujících zemní plyn) také klesá, protože ani přes snižování produkce Ruskem a OPEC se drží ceny ropy pod 80 USD za barel.
Vývoj počtu aktivních těžebních vrtů na zemní plyn v USA:
V následujících měsících proto můžeme v USA čekat zpomalení produkce zemního plynu a pomalejší tvorbu zásob, která by měla pomoci benchmarku Henry Hub dostat se zpět nad 3 USD. Tato hladina je stále považovaná za rozdílovou mezi ztrátovým a ziskovým businessem těžebních společností a dlouhodobě by se pod ní nacházet neměla.
Zásoby plynu v USA jsou (podobně jako v Evropě) nad dlouhodobým průměrem. Žádné významné skoky směrem nahoru tedy čekat nemůžeme. V případě zákazu dovozu ruského LNG do Evropy by však měl americký plyn dostat další impuls k růstu. Během léta bude záležet také na počasí – zemní plyn je dominantní složkou ve výrobě elektřiny v USA. V případě horkého počasí a slabého větru by vysoká poptávka podpořila ceny, v opačném případě bude pro plyn těžké nevytvářet přebytečné zásoby. I při průměrném počasí by však měla cena plynu postupně růst.
Vývoj zásob plynu v USA:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, ycharts.com, EIA, AGSI, Reuters