Záporné sazby nemají takový potenciál pro uvolnění měnové politiky, protože samotný bankovní business se se tomuto „nesmyslu“ brání. V úvěrových smlouvách je často doložka, že mínusové úroky u benchmarků (např. Euribor) se neberou v úvahu a místo nich se počítá nula. Stejně tak u běžných účtu se z marketingového hlediska bojí banky nabídnout mínusový úrok. Proto se úročení vkladů mezi Českou republikou s hlavní sazbou ČNB ve výši 2,00 % a Slovenskem s depozitní sazbou centrální banky ve výši -0,50 % příliš neliší.
Na co ale posun hlavních úrokových sazeb i o desetinky procenta má vliv, to jsou měnové kurzy. Švédsko šlo proti proudu už v říjnu, kdy zvýšením sazeb z -0,50 % na -0,25 % se dostalo nad srovnatelnou sazbu v eurozóně po dlouhých 4 letech. A na zasedání švédské centrální banky (Riksbank) 19. prosince by dle Financial Times mělo dojít ke zvýšení sazby na čistou nulu s formálním koncem negativních úroků v této severské zemi.
Porovnání vývoje úrokových sazeb ve Švédsku (modře, levá osa) a v eurozóně (černě, pravá osa):
Přitom měnový pár EUR/SEK se stále obchoduje o 15 % výše než před 4 lety. Takto slabý měnový kurz se již projevuje v obrovském přílivu deviz do Švédska, když jeho přebytek běžného účtu by měl letos překročit 4 % HDP. Tento přebytek by měl působit jako polštář proti případnému oslabení švédské koruny.
Vývoj měnového páru EUR/SEK (týdenní graf – W1):
Z pohledu centrální banky Švédsko stále mírně podstřeluje svůj 2procentní inflační cíl a dle měkkých i tvrdých dat ekonomika zpomaluje. Uvidíme tedy, jestli tento „návrat na nulu“ spojený s očekávaným posílením švédské koruny nebude ještě větší brzdou pro vývoj místní ekonomiky. Představitelé Riksbank si to evidentně nemyslí a spíše chtějí švédským bankám zajistit vyšší stabilitu a nepenalizovat je za držení depozit u centrální banky. Stejně tak short EUR/SEK by tak od nového roku neměl být penalizován negativními swapovými body.
Vývoj meziroční jádrové inflace ve Švédsku:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Financial Times, Riksbank