V této recesi všechno proběhlo rychle a masivně – pád ekonomik, reakce vlád a centrálních bank. Doufejme, že i oživení přijde stejně rychle a prudce. Alespoň ceny akcií jako relativně spolehlivý předstihový indikátor ekonomické aktivity rozhodně sázejí na oživení ve tvaru V. Pro srovnání dvě poslední zotavení z medvědích trhů k novým maximům trvala 87, resp. 66 měsíců.
Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
To ale neznamená, že do konce roku by americká ekonomika měla dosáhnout své předchozí úrovně, když široký akciový index S&P 500 už tento milník zdolal. Do cen akcií totiž promlouvají dva protichůdné faktory:
a) Pokles tržeb (ekonomiky) a zisků společností – až na několik málo výjimek podnikajících především v digitálním světě nebo ve zdravotnictví zamíří zisky obchodovaných společností dolů. To ruku v ruce s rostoucími cenami akcií posílá poměr PE (Price/Earnings) výrazně výše.
b) Nižší požadovaná návratnost – ano, i Forward PE, které nebere v úvahu hrozivý druhý kvartál se vyšplhalo nad 22 (viz graf), kde bylo naposledy v bublinových letech na přelomu tisíciletí. Jenže v roce 2000 také vynášely 10leté americké dluhopisy přes 6 % p.a., kdežto dnes je to pouhých 0,69 % p.a.
Vývoj Forward PE pro indexy S&P:
Proto i při takto vysokém poměru PE zůstávají akcie pro americké investory atraktivní. PE 22 se dá také interpretovat jako 4,5 % ziskový výnos. Riziková prémie za celý S&P 500 tak zůstává jen lehce pod 4 %, zatímco před 20 lety byla záporná cca 2 %.
Pro evropské investory může být zajímavá skutečnost, že v eurech svých maxim ještě index S&P 500 nedosáhl. Ti tak sice mohou nakoupit americké akcie s 10 % slevou oproti únoru díky silnějšímu euru. Na druhou stranu stále nakupují aktiva denominovaná v amerických dolarech, které po masivním uvolnění měnové politiky ve Spojených státech zřejmě budou ztrácet na své hodnotě.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, yardeni.com, MT4, investopedia.com