Ve své prognóze ČNB předpovídá, že průměrný 3měsíční úroková sazba PRIBOR bude v prvním čtvrtletí 3,63 %. Takový vývoj zhruba odpovídá zvýšení úroků o 50 bps na prosincovém i únorovém zasedání. Jenže ekonomika se vyvíjí jinak než prognóza. Všechny hlavní indikátory hovoří pro rychlejší růst úrokových sazeb (viz tabulka).
Meziroční inflace je o 1,1 % výše, než analytici ČNB předpokládali (obě čísla už braly v úvahu snížení DPH na energie). Koruna je slabší a mzdy s HDP rostou rychleji. Ve středu se tedy velice pravděpodobně bude vést debata, jestli zvýšit sazby o 0,75 % nebo rovnou o 1,00 %. Jestřábí hlasy z Bankovní rady (Holub, Benda) avizovali takto vysoký zářez, ale záleží, jestli se k němu přikloní i středový proud viceguvernérů (Mora, Nidetský) a samotný guvernér Rusnok.
Každopádně tlak na posílení koruny se stupňuje a ČNB takový pohyb vyžaduje, aby pomohl mírně zchladit inflaci.
Meziroční inflace v ČR:
Evropská centrální banka (ECB) včera rozhodla, že v kvantitativním uvolňování bude pokračovat po celý příští rok. Byť chce ECB tempo nákupů aktiv snižovat z aktuálních 90 na 20 mld. EUR měsíčně ve čtvrtém čtvrtletí 2022, je to jasný signál, že zvyšování sazeb v eurozóně je v nedohlednu. To je další argument pro posílení koruny, protože jakýkoliv růst úroků, se kterým přijde ČNB, akorát zvýší úrokový diferenciál a udělá českou korunu ve středoevropském regionu atraktivnější k držbě.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz