1. Globální hospodářský růst
Světové hospodářství by mělo dosáhnout v příštím roce lepších výkonů než v tom letošním, přičemž se očekává, že hlavním tahounem globálního ekonomického oživení budou Spojené státy. Japonsko a eurozóna by mohly docílit mírně lepších výkonů ve srovnání s rokem 2014. Nicméně pro rozvíjející se země je ekonomická predikce méně příznivá, a to hlavně pro dva členy skupiny BRIC. Hospodářský růst Číny bude pravděpodobně v příštím roce dále zpomalovat a Rusko se může propadnout do recese.
2. USA versus zbytek světa
Největší ekonomika světa (USA) se v roce 2015 vydá úplně jinou cestu, než eurozóna a Japonsko. Propast mezi jejich hospodářskými růsty se bude nadále zvětšovat, což se odrazí na odlišném vývoji jejich monetárních politik. Japonsko a eurozóna obsazují pozice druhé a třetí největší ekonomiky ze skupiny rozvinutých zemí. Obě dvě trápí pomalý růst cenové hladiny a hospodářství. Změnit tento stav mohou tamní centrální banky. V Japonsku se proto nevylučuje další navýšení objemu nákupu aktiv a v eurozóně bude ECB pravděpodobně nucena přistoupit k programu kvantitativního uvolňování včetně odkupu státních dluhopisů. Tyto kroky centrálních bank by mohl přivít lokální akciový trh. Naopak domácí měny oslabí.
3. Pokles ceny ropy
Ačkoliv cena ropy za posledního půl roku oslabila o 43 procent, je pravděpodobné, že příští rok se podívá ještě níže. Z pohledu technické analýzy by si tato komodita zasloužila nějaký čas na konsolidaci ceny, nicméně poté by mohla v průběhu roku 2015 dále oslabovat. Konzervativní předpovědi počítají s otestováním hranice 50 USD za barel, ty odvážnější se dívají až k hladině 35 USD za barel, což je úroveň z období americké finanční krize (2008).
Nižší cena černého zlata dělá vrásky na čele centrálním bankám, protože působí silným proti-inflačním tlakem na cenovou hladinu. Nižší cena ropy je negativní pro hospodářství závislá na produkci této suroviny a jejich měny. Rovněž investice firem v tomto odvětví podle všeho klesnou, což bude mít celkový negativní efekt na globální hospodářství a zaměstnanost. Na druhé straně výhodu pocítí spotřebitelé v podobě nižších cen benzínu a tovarů. Profitovat by mohly letecké společnosti. Dále mnoho rozvíjejících se zemí je závislých na importu ropy, jejíž nižší cena utlumí inflační talky, vylepší zahraniční obchod a také posílí měny těchto států.
4. Silný americký dolar (USD)
Americký dolar bude podle všeho i v příštím roce těžit z toho, že americká centrální banka (Fed) se vydává jiným směrem než ostatní centrální banky zemí G10. Ačkoliv zvýšení úrokových sazeb je vzhledem k vývoji inflačních očekávání nejisté, spolehnout se lze na to, že monetární politika se již nebude dále uvolňovat, ale naopak utahovat. Silný USD bude hrát v příštím roce opět klíčovou roli ve vývoji měn zemí G10.
Jedním z ústředních témat rovněž může být vliv silného dolaru na ekonomiky rozvíjejících se zemí, z nichž by hlavně v případě zvýšení americké základní úrokové sazby, mohl začít odtékat kapitál. Ty státy, jež mají problém se schodkem zahraničního obchodu, by byly nucené také zvednout domácí úrokovou sazbu, aby zabránily odtoku kapitálu zpátky do USA, čímž by zároveň tlumily domácí hospodářský růst.
5. Čína
Samostatnou pozornost si určitě zaslouží Čína, druhá největší ekonomika světa. Její výkonnost od roku 2010, kdy dosahovala 12 procentního ročního růstu HDP, radikálně klesá, přičemž roční růst HDP se v příštím roce pravděpodobně propadne pod 7 procent. V souvislosti s Čínou má svět mnoho otázek, na něž lze jen těžce odpovědět vzhledem k nízké transparentnosti dat. Všichni ale tak nějak tuší, že korporátní i samosprávní sektor tíží vysoký dluh a ceny nemovitostí jsou přemrštěné.
Jedním z klíčových témat se může stát vývoj měnového kurzu USD/CNY. Čínská centrální banka (PBOC) v průběhu prosince každý den vyhlašuje silnější (z pohledu CNY) referenční sazbu USD/CNY. Naopak investoři reagují na horší makroekonomická data a jϋan prodávají. Divergenci ve vývoji tržního a referenčního ukazuje graf níže. Bude-li propad jϋanu pokračovat, pak se může v příštím roce objevit další desinflační strašák. Čína bude totižto exportovat deflaci.
Divergence ve vývoji tržního a referenčního kurzu USD/CNY:
Michala Moravcová
Analytik finančních trhů BOSSA