Pokles ceny uhlí v předchozích 5 letech přinutil Čínu k rozhodnutí snížit těžbu, která byla ztrátová. Čínská vláda se letos rozhodla omezit produkci uhlí a vytěžit o 250 miliónů tun méně než loni. Čínské autority se rozhodly raději investovat své zdroje do více profitabilnějších činností. Dosud se Číně podařilo snížit těžbu jen o 95 miliónů tun, avšak produkci nesnižuje jenom Peking. K podobným opatření přistoupila i Kolumbie a Indonésie, kde se rovněž přestal tento byznys vyplácet.
Podle plánu čínské vlády by měl pokračovat pokles těžby uhlí po zbytek letošního roku. Čína snižuje produkci nařízením, které dovoluje těžit 276 dní v roce místo původních 330 dní, což by mělo omezit produkci uhlí o 16 procent. Ačkoliv Čína snížila těžbu uhlí, její poptávka po komoditě naopak vzrostla s rostoucí spotřebou energie. Spotřeba uhlí v Číně stoupla v prvním pololetí o 5 procent ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce.
Poptávka po uhlí se zvýšila i napříč Pacifickým oceánem. Více uhlí začala nakupovat Jižní Korea a Japonsko. Zájem Tokia o uhlí roste kontinuálně od roku 2011, kdy došlo k havárii v jaderné elektrárně Fukušima.
Graf níže zachytává vývoj ceny uhlí od roku 2011. V letech 2011 – 2015 lze vidět kontinuální klesající trend. Goldman Sachs a Mezinárodní agentura pro energetiku (IEA) loni definitivně odepsaly tuto komoditu k „zániku“. Dá se říci, že nikdo na trhu nepředpokládal, že by se mohla cena uhlí vzpamatovat a stoupnout v průběhu 6 měsíců o 70 procent. Podle technické analýzy cena uhlí aktuálně testuje Fibonacciho hodnotu návratnosti 23,60, na níž se zatím pevně usadila.
Graf - vývoj ceny uhlí (Reuters):
Ze stoupající ceny uhlí profitují i těžební společnosti jako Glencore (největší světový exportér uhlí) a Anglo America, jejichž akcie každým dnem rostou, což lze vidět na grafu (Reuters).
Graf - srovnání vývoje ceny uhlí a ceny akcií těžebních společností za polední 3 měsíce (od června) v procentech:
Vyšší cena uhlí je pozitivní i pro australský dolar. Uhlí je druhou nejvíce vyváženou surovinou Austrálie. Na prvním místě je železná ruda a na třetím je zlato. Cena všech 3 komodit v letošním roce vzrostla, což podporuje poptávku po australském dolaru (graf níže).
Graf - vývoj ceny železné rudy (červená), uhlí (oranžová) a australského dolaru (modrá); (Reuters):
Graf - přehled exportu Austrálie v mld. USD:
Michala Moravcová
Analytik finančních trhů BOSSA