Jerome H. Powell je dlouholetým příslušníkem republikánské strany stejně jako Donald Trump. Americký prezident oznámil své rozhodnutí předchozí týden ve čtvrtek po dvoudenním měnovém zasedání Fedu a před svým odjezdem na 12denní cestu po Asii. Trumpův výběr kandidáta byl zklamáním pro příslušníky demokratické strany, kteří preferovali Johna B. Taylora, profesora ekonomie ze Stanfordské univerzity a kritika dosavadní měnové politiky Fedu. Na rozdíl od Taylore, Powell hlasoval vždy ve shodě s Janet Yellenovou, s níž sdílel shodný názor i v interních diskuzích. Powell stejně jako Yellenová podporuje postupné snižování bilance centrální banky, která narostla od roku 2008 na 4 biliony amerických dolarů, když Fed nakupoval aktiva s cílem podpořit ekonomiku USA po finanční krizi.
Členové bankovní rady se tradičně rozdělují na dva tábory. Takzvaní jestřábi preferují rychlejší zvyšování úrokových sazeb, aby měli inflaci pod kontrolou. Ti, co upřednostňují nižší úrokové sazby s cílem podpořit ekonomický růst a tvorbu nových pracovních míst se nazývají holubice. Pokud se ptáte, do které skupiny patří nový šéf Fedu, pak odpovědí je, že ani do jedné. Podle Richarda Fishera, bývalého guvernéra dallaského Fedu, který s nim v centrální bance pracoval, se sám Powel považuje za moudrou sovu. Průzkum mezi 144 investory společností Evercore ISI ukázal, že investoři očekávají, že Powell bude zvyšovat úrokové sazby mírně rychlejším tempem než jeho předchůdkyně Janet Yellenová.
Jerome H. Powell bude sehrávat důležitou roli nejen v oblasti měnové politiky, ale i v otázkách regulace finančních trhů. Prezident Donald Trump argumentuje, že přílišná regulace omezuje ekonomický růst USA. Powell v červnu v americkém Senátu připustil, že stále vidí prostor pro zlepšování regulace a oponoval některým návrhům amerického prezidenta.
Powell byl dosud jenom navržen prezidentem. Aby se stal šéfem Fedu, musí ho zvolit Senát. Ten ho však již v roce 2014, kdy byla nakonec zvolena Janet Yellenová, zamítnul. Powell na rozdíl od svých předchůdců (Yellenové a Bernankeho) nemá za sebou silnou ekonomickou akademickou zkušenost, což mu mnozí vytýkají. Zdůrazňují, že nemá dostatek zkušeností na to, aby vyvedl ekonomiku z problémů, kdyby se do nich dostala jako v roce 2007. Předchozí guvernéři byli profesoři ekonomie, Powell ekonomii vystudovanou nemá.
Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA