Britská libra v posledních týdnech ztrácí proti euru i dolaru, byť všudypřítomný chaos okolo brexitu i samotného vládnutí v Británii by na si na první pohled žádal větší depreciaci. Dá se říci, že na kurz libry nyní působí více protichůdných faktorů a tradeři se tak nedokážou rozhodnout, jestli značí pozitivní nebo negativní obrázek.
Zaprvé samotná rezignace premiérky – na jednu stranu tento krok značí rostoucí napětí a nejistotu, na druhou stranu dává možnost k rozletu nového premiéra, který by smlouvu s EU dokázal vyjednat nebo by dokonce z bezradnosti mohlo dojít k dalšímu referendu a brexit by se odložit na dobu neurčitou, což by londýnské City i britská libra zaručeně kvitovaly.
Vývoj meziročního růstu HDP ve Velké Británii:
Zadruhé vývoj ekonomiky – Velká Británie si v letošním roce vede výrazně lépe než eurozóna v čele s Německem. Meziroční růst HDP zrychluje a přiblížil se 2 % (viz graf), zatímco měnová unie zpomalila na 1,2 %. To by za normálních okolností byla pozitivní zpráva, ale ekonomické veřejnosti je jasné, že na expanzi v prvním čtvrtletí mělo velkou zásluhu předzásobení se britskými produkty na kontinentě v očekávání březnového brexitu (tento efekt předzásobení je podle mě také dočasným motorem čínského hospodářství, na kterém se zavedení amerických cel zatím neprojevilo).
Vývoj mezd i inflace je také dvousečnou zbraní, kdy krátkodobě může vyšší růst platů i cen v Británii ve srovnání s eurozónou libře pomoci a držet úrokové sazby v Londýně výše. Z dlouhodobého hlediska ale libra ztrácí svou hodnotu a trend na měnovém páru EUR/GBP z pohledu parity kupní síly by tak měl být velmi lehce rostoucí.
Vývoj meziročního růstu mezd ve Velké Británii:
A konečně samotný kurz libry vůči euru nenapovídá nic o možném trendu. Z pohledu na týdenní graf vidíme, že od referenda v červnu 2016 se měnový pár EUR/GBP pohybuje v pásmu 0,83-0,93. Kurz roste/padá s pravděpodobností tvrdého brexitu i relativním porovnáním vývoje ekonomiky Británie a eurozóny a nyní se nachází přesně uprostřed daného pásma.
Z dlouhodobého hlediska ale zůstává libra podhodnocená. Jakékoliv výstřelky nad 0,90 libry za euro při aktuálním nastavení úrokových sazeb (libra je ve výhodě o 1,15 % oproti euru) mohou být příležitostí pro otevření krátké pozice. Zvlášť v momentě, kdy riziko tvrdého brexitu nebude trhy příliš rezonovat.
Vývoj měnového páru EUR/GBP (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg