Co jsou reverzní (obratové) formace
Pro práci s cenovými formacemi se používá svíčkový graf. Vývoj ceny v čase vykresluje na grafu různé shluky svíček- formace, patterny. Obchodníci se snaží podle jejich postavení určit situaci na trhu. Svíčkové formace můžeme řadit mezi pokračující nebo reverzní, obratové. Jestliže se na grafu objeví pattern, který patří mezi ty pokračující obchodníci předpokládají, že se stávající trend bude ubírat stejným směrem. Reverzní patterny mají přiřazenu funkci opačnou. Vznik těchto patternů obchodník obvykle sleduje, když cena dojde k silné S/R úrovni nebo trendové čáře. Můžou se tvořit po silném pohybu ceny.
Svíčkové obratové formace dělím podle jejich složitosti. Mezi ty jednoduché řadím jednosvíčkové nebo dvousvíčkové formace. Patří mezi ně například Hammer, Engulfing, nebo Harami. Záleží na situaci, ale v případě, že jsou tyto formace úspěšné jde většinou o rychlý obrat trendu. Osobně mám radši několika svíčkové formace.
Mezi složitější, několikasvíčkové formace můžeme zařadit popularní patterny 1-2-3, 2b reversal, Double top, Double bottom, Head and shoulders a další méně známé.
Kde obratové patterny vyhledávat?
Musím přiznat, že když jsem kdysi studoval obratové formace měl jsem s nimi velký problém. Viděl jsem je všude a obchodoval stále. Možná jsem při studiu nedával příliš velký význam tomu kde je mám hledat, nebo byly v článcích tyto podmínky pro mne nedostatečně zdůrazněny. Teď si tyto podmínky zopakujeme přesto, že byly v prvním odstavci zmíněny. Zaznamenali jste je?
Obratové svíčkové patterny je vhodné vyhledávat na:
- S/R úrovních
- trendových čárách
Kdybych dnes s obchodováním obratových patternů začínal, určitě bych si doporučil pro zakreslení zmiňované S/R úrovně a trendové čáry volit o řád vyšší časový rámec. To znamená, že pro obchodování patternu na D1 time-frame vyznačit trendovou čáru a S/R úroveň na W1 grafu. Stejně tak bych postupoval s ostatními časovými rámci. Záleží jaký je náš oblíbený časový rámec, na kterém obchodujeme.
Jak obchoduji obratové patterny?
Jak jsem již napsal, pro obchodování obratových patternů využívám nižší časový rámec. Ukážu jak a vysvětlím proč. Teď ukáži příklad jednoho takového obchodu jak se běžně v blozích prezentuje.
Cenový graf dole zachycuje měnový pár AUD/USD. Je vyznačen obratový pattern 2b reversal. Cena se nachází na důležité S/R úrovni a klesající trendové čáře. Všeobecně se pattern 2b obchoduje tak, že se prodejní pokyn umístí pod low svíčky, která projde předchozím high. SL se umisťuje nad nové high. Předpokládá se, že dlouhá býčí svíce je poslední záškub nakupujících před poklesem. V případě vstupu do obchodu můžeme nastavit PT, který vytvoří zisk s RRR 1:1. Uznávám je to bez fantazie. Další možností je odprodávat pozice na supportech. Pro příklad jsem zvolil dva po sobě jdoucí supporty. V tomto případě je RRR 1:1,25.
Příklad obchodování obratových patternů s využitím nižšího časového rámce
Na grafu dole se nachází ta samá situace, kterou popisuje první příklad obchodu reverzního patternu. Cena došla k rezistenci a trendové čáře (D1). Možno jednoduše zakreslit na W1 grafu.
Obchod naplánuji na čtyřhodinovém grafu (H4) za dodržení základních pravidel technické analýzy jako je respektování trendových čar a S/R úrovní.
Na čtyřhodinovém grafu vypadá struktura ceny 2b patternu úplně jinak, než na D1 grafu. Je zde vidět řada detailů. Je možné zakreslit trendovou čáru a jednotlivé S/R úrovně. Vstup do sell obchodu na tomto grafu realizujeme po proražení trendové čáry a supportu s patternem 1-2-3. Pointou tohoto způsobu obchodování je výběr zisku vycházející stále z grafu D1. Parametry zůstávají stejné jako v prvním příkladu. V prvním příkladu obchodu jsme otevřeli jednu pozici s nastavením zisku na RRR 1:1. Při dodržení PT s RRR 1:1 rozpětí patternu máme při obchodu z H4 grafu zisk s RRR cca 1:3. Při jednotlivém odprodávání částí pozic na následujících supportech viz. 1. příklad se dostaneme s RRR na cca 1:4,5
Rizika při obchodování reverzních patternů
Součástí každého cenového patternu a nejen těch reverzních je několik zahuštěných oblastí. Každá zahuštěná oblast má svou S/R úroveň. No a na každou S/R úroveň cena více či méně reaguje. Ať už si to připustíme, nebo ne nejčastěji nám budou kolabovat obchody reverzních patternů právě v oblastech klasického vstupu. Patterny 1-2-3 a 2b reversal mají vrcholy nebo dna s označením č. 2. Proražení těchto bodů se udává, jako vhodné místo ke vstupu. Když se budete věnovat obchodování těchto patternů zjistíte, že tyto místa jsou pro obchod nejrizikovější. Píši o tom proto, že v případě zobchodování tohoto patternu na nižším časovém rámci je vhodné posunout SL na B/E při reakci ceny právě v tomto bodě. V našem případě tato S/R úroveň byla protnuta volatilní medvědí svící a reakcí byl pouze inside bar. Následně obchod došel ke svému cíli.
Závěrem: Při obchodování reverzních paternů můžeme zvolit několik způsobů. Osobně volím ten pracnější, kdy jdu ceně na tělo. Při využití nižšího časového rámce pro vstup a logických míst k výstupu z obchodu na vyšších časových rámcích získám za odměnu vyšší RRR. Jaké to má výhody? Své výplody cíluji hlavně začínajícím diskrečním obchodníkům. No a pro začátek stačí, řekl bych, nezkrachovat. Namodelujte si úspěšnost obchodů např. 30% s RRR 1:4,5 nebo 1:3.
Vemte prosím na vědomí, že informace v tomto blogu slouží ke studijním účelům a v žádném případě, jako investiční doporučení.
Ať se daří!
Jan