Banka tento měnový kurz fixovala od září 2011, čímž jí vzrostly devizové rezervy na úroveň 80 procent HDP. Takovýto vývoj se přestával líbit některým občanům a politikům, kteří loni iniciovali referendum o navýšení zlatých rezerv centrální banky.
Monetární politika
Hlavním úkolem monetární politiky SNB bude i letos boj s deflací. Index CPI (spotřebitelských cen) v prosinci meziročně klesl o 0,3 procenta. Nicméně banka válčí s nízkou cenovou hladinou již od roku 2012, což byl i jeden z důvodů pro rozhodnutí fixace maximální hodnoty franku vůči euru. SNB podobně jako ostatní centrální banky cílí výši růstu cenové hladiny na 2 procenta.
Po opuštění jednoho měnového nástroje v podobě fixace kurzu měny jí nyní zbývá na boj s deflací jenom regulace výše úrokových sazeb. Jejich pásmo pohybu bylo již v lednu sníženo do pásma mínus 0,25 až mínus 1,25 procenta a podle slov SNB mohou dále klesat. Investoři si tak pěkně připlatí za parkování svých aktiv v bezpečném přístavu s názvem švýcarský frank, jak ve formě nočních úložek, tak i nákupem státních dluhopisů. 10leté státní dluhopisy nabízejí negativní výnos 0,1 procenta.
Graf: Vývoj inflace ve Švýcarsku (index CPI):
Silný frank, export a HDP
Rozhodnutí centrální banky opustit pásmo fixace kurzu EUR/CHF se projeví negativně na exportu, který tvoří až 67 procent HDP. Švýcarské firmy vyvážející do eurozóny velmi pravděpodobně pocítí nižší zájem o své výrobky a horší cenovou konkurenci na tomto trhu. V případě, že by se kurz EUR/CHF vrátil na úroveň 1,10, dosáhne letos HDP podle odhadů KOF sotva 1 procentního růstu.
Graf: Jak důležitý je export pro ekonomiky jednotlivých zemí:
Jak by se mohl vyvíjet měnový pár USD/CHF v první polovině roku 2015?
Nízká cenová hladina podporuje uvolněnou monetární politiku banky, což je pro vývoj CHF spíše negativní. Poté, co se frank stabilizuje ze šokujícího zásahu centrální banky, mohl by začít mírně oslabovat hlavně vůči silnějšímu americkému dolaru (naděje na zvýšení úrokových sazeb v USA). Ačkoliv bude CHF i letos atraktivním bezpečným přístavem a útočištěm, do něhož budou směřovat finanční zdroje v čase globálních turbulencí (Rusko, odchod Řecka z eurozóny, teroristické útoky,?), parkování zdrojů v této zemi je finančně náročné (negativní úroky i výnosy ze státních dluhopisů). Investoři proto mohou upřednostnit místo franku japonský jen nebo zlato.
Zásah SNB byl překvapivý, šokující a nečekaný, jehož výsledkem byla obrovská turbulence na finančních trzích. Nicméně z pohledu technické analýzy jsme se na týdenním grafu jenom vrátili a opětovně otestovali klesající trendový kanál, který USD/CHF loni na konci července opustil. Klíčové pro další vývoj USD/CHF bude, zdali se měnový pár opět úspěšně dostane nad tento kanál, ideálně uzavřením měsíční svíčky, což by se mu mohlo podařit již na konci ledna. Když se to USD/CHF podaří, pak může postupně opět směřovat nahoru, a to k jednotlivým Fibonacciho úrovním zvýrazněným na denním grafu.
Avšak v případě, že se měnovému páru UDSD/CHF nepodaří dostat zpátky z klesajícího kanálu směrem nahoru, bude to pro tento měnový pár negativním signálem.
Graf: Týdenní graf USD/CHF:
Graf: Denní graf USD/CHF:
Chtěli byste vědět, jak by se v první polovině roku 2015 mohlo vyvíjet euro, dolar, jen, ropa nebo zlato? Stáhněte si náš výhled.