Je třeba si uvědomit, že z grafu nižších časových rámců není silnější trend patrný, stejně jako na H1, H4 nebo denních grafech. Několika minutové grafy v sobě zahrnují spoustu tzv. intradenního šumu, se kterým je při otevírání a zavírání obchodů potřeba kalkulovat.
Napadají mě dva způsoby jak na to. První z nich je dost podobný swingovému obchodování. Otevřete obchod, počítáte s intradenním šumem, a tedy možnou korekcí proti vám a tomu upravíte velikost pozice a nastavíte Stop-Loss. Následně už jen čekáte až se trh pohne žádaným směrem a realizujete zisk/ztrátu.
Pak je tady druhý způsob, který vyžaduje kuráž, odhodlání, sebedůvěru a také nějaké ty zkušenosti. Spočívá především v obchodování s menšími Take-Profity a proaktivitě obchodníka.
Myslím, že přísloví „nevstoupíš dvakrát do stejné řeky“ v tradingu tak úplně neplatí. Proč by nebylo možné si vzít dvakrát nebo i vícekrát stejný cenový pohyb? Ideální řešení je nakoupit dole, prodat na high, po korekci opět nakoupit, a tak dále překlápět pozice jednu za druhou a odpoledne si jít koupit Bentley. Nikdo ale není forexový bůh a v reálném tradingu je to nejspíš nedosažitelné. Nebo ne?
Pokud je obchodník dobře schopen určit trend, může se pak vozit na vlnách v jeho směru.
V tomto ohledu je velmi důležitá zmíněná kuráž a proaktivita. Jakmile se objeví situace vhodná ke vstupu do obchodu, je třeba obchod realizovat, nejlépe za limitní příkaz, přičemž je důležité mít dobře zvládnutou právě techniku vstupu.
Není na místě čekat na jakékoliv potvrzení pohybu žádaným směrem, protože by to často mohlo znamenat, že značná část pohybu „uteče mezi prsty“. V takovém případě se snižuje RRR nebo jste nuceni mít Stop-Loss až příliš blízko od lokálního extrému trhu. Na druhé straně při tomto stylu obchodování je dobré pamatovat na to, že vstupujete do zatím nepotvrzeného trendu, což obnáší určitou míru rizika. A zároveň velké množství intradenních obchodů také zahrnuje vyšší obchodní poplatky.
Správné načasování je zejména na těch nejnižších časových rámcích zcela klíčovým faktorem. Trhy se během dne pohybují nahoru a dolů, neustále dochází ke korekcím a pullbackům. Pokud jste schopni ve správném směru takto do trhu vstupovat, váš Stop-Loss může být v dostatečné vzdálenosti od ceny, i když jej nastavíte pouze na pár pipů.
Slyšel jsem mnoho názorů, včetně těch, které tvrdí, že takový způsob obchodování je příliš rizikový, jen teoreticky možný, nebo jen jako propaganda brokerských společností ke zvýšení objemu obchodů. Z mého pohledu je určitě časově náročnější, ale jinak mi připadá logický, a naopak přijatelně rizikový, pokud je dobře zvládnutý. Je to těžké. Zvládnout ho totiž vyžaduje určitou praxi, nějaký traderský um, a ty správné nástroje pro určení přesného vstupu do pozice.
Zároveň ať už se rozhodnete pro obchodování jakékoliv strategie, je vždy chytré nejprve strategii vyzkoušet a otestovat na demo účtu, abyste nejprve plně porozuměli rizikům a limitům, které daná strategie obnáší.
Otázkou zůstává, jak na tomto principu postavit obchodní strategii? Existují nástroje, které dokáží s vysokou pravděpodobností určovat cenové mikro zvraty v rámci intradenního šumu? Těžko k tomuto stylu obchodování využívat „křížení klouzavých průměrů“.
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352
Representative office: Revoluční 7, Staré Město, Praha 1
www.purple-trading.com/cs
Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.
Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., 11, Louki Akrita, CY-4044 Limassol, Cyprus, licencovaný obchodník s cennými papíry, regulovaný CySEC, číslo licence 271/15.