Prudké oslabení JPY v posledním roce totiž začíná doléhat i na místní cenovou hladinu. Dovoz podražil o 20 %, produkční ceny o 2 % a slibovaná inflace už míří i ke spotřebitelům. Nutno dodat, že bezprecedentní měnová stimulace, kterou odstartovala výměna guvernérů v japonské centrální bance (Bank of Japan), prozatím naplňuje své cíle. I když k cíli dvouprocentní inflace má Japonsko ještě daleko, hospodářství slušně roste, stejně tak jako mzdy, a zvolená strategie zdá se funguje.
I proto se už vynořily spekulace, že aktuální tempo kvantitativního uvolňování je dostatečné a s postupným růstem cenové hladiny jej bude moci v příštích letech Bank of Japan omezit (podobně jako se k tomu nyní schyluje v USA). Takováto očekávání mají samozřejmě vliv na hodnotu japonského jenu. Měnový pár USD/JPY již opustil rostoucí trend a od dubna již pouze osciluje okolo hladiny 98 jenů za dolar.
Za spekulací trhu se ale skrývá několik otazníků. Například není jisté, jak prudce by Bank of Japan šlápla na brzdu, pokud by se inflace dostala až k cílovaným dvěma procentům. Z historie se moc nedozvíme, protože za posledních patnáct let se inflace v Japonsku dotknula dvou procent pouze jednou v roce 2008 a úrokové sazby se nedostaly nad 0,50 %. Vzhledem ke gigantickému a stále rostoucímu dluhu japonské vlády budou muset centrální bankéři čelit tvrdému tlaku ze strany politiků, pokud budou chtít někdy v budoucnu zvýšit sazby.
Vývoj úrokových sazeb v Japonsku (v %):
Na stimulaci ekonomiky dalším kolem kvantitativního uvolňování však zřejmě ještě dojde. Plánované zvýšení DPH o 3 procentní body příští rok v dubnu má zpomalit doposud slibný japonský hospodářský růst a ekonomický poradce premiéra Šinzó Abeho již nabádá Bank of Japan, aby rozšířila svůj program nákupu aktiv a tlumila tak negativní dopady zvýšení daní na ekonomiku.
Pokud si shrneme aktuální rozložení sil na USD/JPY, tak medvědům se vyplatí sledovat japonská inflace, která v případě dalšího růstu bude následována silnějším jenem. Naopak býkům hraje do karet případné zpomalení japonské ekonomiky a následná reakce centrální banky, která by pravděpodobně uvolnila více peněz do oběhu a tím oslabila jen.
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, ycharts.com, FXstreet.cz