„Je mnoho způsobů, jak prohrát, ale pouze několik způsobů, jak vyhrát. Snad nejlepší způsob, jak dosáhnout vítězství je zvládnutí všech pravidel katastrofy. Pak už jen stačí se jim vyhnout.“
Autorem tohoto citátu je Victor Niederhoffer, trader, který se proslavil tím, že dosahoval několik let nadprůměrného zhodnocení vyššího než 35 procent ročně a byl považován za špičkového hedge fund managera. Niederhoffer ale také poznal odvrácenou stranu světa spekulací, a to, když dvakrát zkrachoval. Co se vlastně stalo? A co se můžeme z jeho příběhu naučit?
Pojďme se seznámit s příběhem člověka, který mimo to, že byl neobyčejným traderem, tak byl také vynikajícím sportovcem, který 5x vyhrál titul USA ve squashi.
Kdo je Victor Niederhoffer
Victor Niederhoffer studoval statistiku a ekonomii na Harvardu a později také na University of Chicago, kde získal titul Phd. V roce 1965, ještě během studia, spoluzaložil společnost Niederhoffer, Cross and Zeckhauser, což byla investiční banka, která prodávala soukromě vlastněné firmy veřejným společnostem. Niederhoffer jako průkopník využíval přístup hromadného marketingu ve finančním sektoru a prováděl velký počet malých obchodů.
V letech 1967-1972 byl Niederhoffer profesorem financí na University of California, Berkeley. Psal akademické články o neefektivitě trhu, a aby tyto poznatky mohl otestovat v praxi, tak založil obchodní společnost Niederhoffer Investments. Úspěch této společnosti přitáhl pozornost George Sorose. Niederhoffer pak se Sorosem spolupracoval a v letech 1982 až 1990 spravoval veškeré obchody s fixními příjmy a devizami. Niederhoffer sice později Sorose opustil, ale Soros jej natolik respektoval, že k němu poslal svého syna, aby se od něho naučil obchodovat.
Obrázek: Viktor Niederhoffer na karikatuře magazínu New Yorker (zdroj: www.newyorker.com)
Niederhofferův myšlenkový přínos do světa spekulací
Niederhoffer je otcem statistické arbitráže a studií tržní mikrostruktury. Ve své době patřil mezi inovativní tradery, kteří začali používat kvantitativní metody mnohem dříve, než se rozvinuly různé algoritmické metody obchodování.
Známý byl také tím, že si na akciových trzích všímal neobvyklých souvislostí. Zajímalo ho například, co se typicky děje na trhu v den, kdy bude klíčové zasedání Fedu atd. Zajímavé jsou i jeho myšlenky o paralelách deskových her a tradingu, které objevil, když se seznámil se světovým šampionem v dámě Tomem Wiswellem.
Ta nejsnazší věc na světě je naučit se pravidla dámy. Ta nejtěžší pak je hrát dámu správně. (Wiswell)
V tradingu je to stejné. Podle Niederhoffera, jak deskové hry, tak trading, vyžadují schopnost spekulovat na události, jejichž následný vývoj je nejistý. Pravidelné hraní deskových her proto může být způsobem, jak se zlepšit i v tradingu.
Velké úspěchy a pak bankrot
Od svého založení až do roku 1996 dosahovala společnost Niederhoffer Investments neuvěřitelného zhodnocení více než 35 % ročně. O jeho obchodním stylu svědčí rok 1994, kdy vydělal 60 %, zatímco index SP500 přidal pouze 1,3 %. V tomto roce měl v jednom dni ztrátu 25 % na pozici na japonském jenu. V tomto případě se mu ale ztrátu podařilo dohnat zpět během několika týdnů.
Jenže pak se stala chyba a v roce 1997 společnost Niederhoffer Investments investovala do oblastí, o kterých Niederhoffer později prohlásil, že jim moc nerozumněl. Niederhoffer se rozhodl vypisovat put opce na thajské bankovní akcie. Cílem bylo získat prémium z výpisu těchto opcí. Vycházel z toho, že tyto akcie by v důsledku asijské finanční krize již neměly dále výrazně klesat, a že thajská vláda nedovolí, aby tyto banky zkrachovaly.
Bohužel dne 27. října 1997 se ztráty z této investice dále prohlubovaly spolu s poklesem Dow Jones Industrial Average, který ztratil 7,2 % během jednoho dne. Když následující den trh otevřel gapem, rostoucí ztráta vyvolala margin call a přinutila Niederhoffer Investments zavřít krám. Ironií osudu je, že o několik hodin později začaly trhy prudce posilovat. Kdyby tato rally přišla pouze o pár hodin dříve, Niederhoffer by se ztrátám vyhnul…
Mimořádná výkonnost a druhý krach
Niederhoffer se z nezdaru rychle otřepal a v roce 1998 Niederhoffer zadlužil svůj dům na hypotéku, prodal svoji sbírku starožitného stříbra a začal obchodovat na vlastní účet.
Od února 2002 začal Niederhoffer spravovat peníze pro zahraniční klienty pomocí fondu Matador. Niederhoffer používal vlastní počítačové programy, které údajně předpovídaly krátkodobé pohyby pomocí analýzy víceproměnných časových řad. Během pětiletého období začínajícího v roce 2001 dosahoval fond zhodnocení 50 % ročně. Jeho nejhorším rokem v tomto období byl rok 2004, kdy dosáhl zhodnocení 40 %. V roce 2005 dosáhl zhodnocení 56,2 %.
Nicméně Niederhoffer se ze svých chyb nepoučil a stal se obětí finanční krize v roce 2007. Fond Matador byl v září 2007 uzavřen poté, co ztratil na hodnotě více než sedmdesát pět procent.
Jaké je z toho poučení?
Na trzích není nic jisté. Trhy jsou nevyzpytatelné a v jakémkoli okamžiku může přijít událost, která překvapí i tak zkušené obchodníky, jakým byl třeba Victor Niederhoffer. Ten sice měl kvality, které jsou nezbytné pro dobrého tradera, byl ale příliš agresivní a podle některých kritiků mu chyběla větší pokora. Vsadit velkou část účtu na jednu transakci sice někdy může být úspěšnou spekulací, ale výsledkem bude vznik přesvědčení o schopnosti porážet trh, což je vždy zárodek nezdaru.
Proto je tak důležité dodržovat základní pravidla risk managementu a nikdy na svém účtě neriskovat celý kapitál v jednom obchodě. Za přiměřené lze považovat riskování 1-2 % na všechny pozice na jednom otevřeném instrumentu. Pokud se vám podaří obchodovat tak, že budete toto pravidlo konzistentně dodržovat, zvýšíte si šanci, že svůj účet nesmažete.
Pokud si sami na vlastní kůži chcete vyzkoušet, jaké to je spekulovat na finančních trzích s dodržením odpovědného risk managementu, můžete si to zkusit bez rizika na našem demo úctě, který je zcela zdarma a na neomezenou dobu.
Odkaz na otevření demo účtu najdete na našem webu zde: Obchodní Demo účet - Purple Trading (purple-trading.com). V případě dotazů nás můžete kontaktovat na našem emailu: info@purple-trading.com, kde vám je k dispozici náš zkušený tým, který ochotně zodpoví vaše otázky.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76.2 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.