Index S&P 500 zakončil týden na 2 711, což znamená letošní ztrátu zhruba 16 %. Ve čtvrtek klesl až na 2 500, a tak se trh krátce vrátil na hodnoty z let 2017 až 2018. Po přehnaném lednovém a únorovém optimismu přišel dokonalý obrat.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Ve čtvrtek index uzavřel více než 20 % po historickým maximem. Medvědí trend tedy oficiálně začal, je ale dobré připomenout, že v posledních letech se rychlé krátkodobé propady během jednoho až tří měsíců trhu podařilo napravit. Důvody pro poklesy byly samozřejmě odlišné, záležet tedy bude (i) na reálných dopadech pandemie COVID-19 na globální ekonomiku.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (týdenní graf – W1):
Vše bylo dlouhá léta víceméně zalito sluncem, růst bez výrazných poklesů a volatility ale nebyl normální. Přesun mezi aktivy (akcie vs. dluhopisy) v prostředí nízkých úrokových sazeb příliš nefungoval. Až do posledních týdnů se nenašla síla, která by trh dlouhodoběji srazila níže. Nyní se našla a dlouhý býčí trend je minulostí.
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) vystřelil do výšin, na kterých byl naposledy v roce 2008. Investorům a obchodníkům při pohledu na jeho hodnoty musejí přecházet oči.
Vývoj indexu volatility VIX (týdenní graf – W1):
Závěr
Index S&P 500 spadl o 20 % z historických maxim, přičemž mu na to stačilo 16 obchodních dnů. Rychlé změny hodnot všech indexů probíhaly po celý týden, vlastně už týdny dva (9 z 15 posledních obchodních dnů změnil hodnotu o více než tisíc bodů) – tak se do burzovního almanachu již nyní zapsal březen 2020.
Může, jako již mnohokrát, přijít další rychlý protipohyb, tedy silný růst živený optimismem ohledně podpory ekonomiky ze strany vlád a centrálních bank. Hledání dna ale ještě může pokračovat a strategie "buy the dip" a "sell the rally" mohou v dalších dnech zaměstnávat tradery.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz