Uplynulý týden byl opět extrémně rozkolísaný, s drobnou výjimkou čtvrteční seance (pondělí -11,98 %, úterý +6,00 %, středa -5,18 %, čtvrtek +0,47 %, pátek -4,34 %). Paradoxně působí fakt, že se páteční ztráta ve světle uplynulých tří týdnů vlastně nejeví až tak hrozivě.
Index S&P 500 nejprve smazal své výrazné zisky z roku 2019, poté bez problémů klesl pod minima z rychlého poklesu v prosinci 2018, kde byl support (2 400). Index je momentálně na hodnotách z března 2017. Znamená to, že se akcie za pár týdnů vrátily o tři roky.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (týdenní graf – W1):
Současný vývoj je srovnáván s největšími propady v minulosti. Index S&P 500 je od maxim 32 %, v kulatém roce 2020 zatím odepisuje 29 %. Srovnání prognóz pro letošní rok s výsledkem může být letos po Vánocích velice zajímavé. Do té doby si všichni, kdo to ještě nestihli, mohou přečíst Černou labuť nebo Antifragilitu.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Ještě v únoru byl na historických maximech index S&P 500. Nyní platí to samé o indexu volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu). V pátek nicméně při (relativně) hlubokém poklesu cen akcií VIX také klesl. Že by byl již po maximech nad 80 body vyčerpaný?
Vývoj indexu volatility VIX (týdenní graf – W1):
Závěr
Případné umírnění, pokud jde o nárůsty volatility, by samozřejmě mohlo přinést krátkodobé zklidnění, možná i zajímavější protipohyb cen akcií. Centrální banky i vlády střílí již poměrně ostrými náboji, trh se nejspíše stabilizuje až se slibnějšími výsledky testů léků na COVID-19. Finální kapitulace, po které na trhu konečně převáží kupci, každopádně ještě nepřišla.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz