Sobota 21. prosince 2024 16:49
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Má smysl investovat do Bitcoinu a dalších kryptoměn?

Napsal:   Sekce: Analytický blog Jaroslava Brychty

Bitcoin se dostal v posledních dnech nad hranici 4 000 USD. Má smysl do něj investovat nebo je to bublina, která brzy splaskne? Jak vidí jeho budoucnost analytici? Zeptali jsem se Jaroslava Brychty, hlavního analytika XTB Česká republika.


Vaše společnost jako první tuzemský broker nabídla klientům obchodování kryptoměn. Dá se s nimi obchodovat jako s klasickými měnami (forexem) nebo jsou tam rozdíly?

S klasickými měnami se dá velmi dobře obchodovat na denní bázi, ale díky inflaci nejsou zrovna nejlepší dlouhodobou investicí. Kryptoměny jsou ale aktivem, které začíná stále více obchodníků zajímat právě kvůli jejich dlouhodobému investičnímu potenciálu. A aby také ne? Bitcoin vyrostl za poslední rok o 400 % a například cena Etherea se zvýšila dokonce o 1700 %.

Spoustě lidí se mohou zdát kryptoměny jako jednoznačná bublina, která musí zákonitě splasknout.

To samozřejmě nelze vyloučit. Kryptoměny jsou stále velmi mladou a neprozkoumanou technologií a spousta věcí se může kdykoli pokazit. Odmítnout je bez hlubší úvahy jako bublinu ale přeci jen může být docela unáhlené.

Vezměme si třeba bitcoin, jakožto nejstaršího představitele tohoto stále velmi mladého odvětví. Přestože bitcoin vznikl v lednu 2009, obchodovat se s ním začalo až někdy v polovině roku 2010. Burza tehdy vznikla zcela přirozeně prostě proto, že stále více lidí bitcoin chtělo vlastnit. Lidi už ale nechtěli vytěžené bitcoiny rozdávat jen tak zadarmo, jak bylo do té doby zvykem, a rozhodně je nebavilo vyměňovat si bitcoiny za dolary a eura na přímo. Jednak to bylo nepraktické a hlavně museli věřit protistraně, že jim za bitcoiny skutečně pošle peníze.

V tu dobu vznikla bitcoinová burza?

Ano a bitcoin měl najednou objektivní tržní cenu. Ta byla ze začátku sotva pár centů, ale s dalším růstem poptávky samozřejmě začala narůstat. Bitcoin díky tomu najednou přilákal pozornost nejenom pár IT geeků, ale i širšího publika lidí, kteří chtěli tuto technologii vyzkoušet.

No a samozřejmě také lidí, kterým přišla zajímavá a chtěli na ní vydělat. Cena dál rostla, o bitcoinu se začalo psát v médiích, poptávka rostla ještě více a protože je nabídka bitcoinů omezená, dramatický růst ceny byl rázem na světě. V procentech je tento růst obrovský hlavně proto, že bitcoin skutečně rostl v podstatě z ničeho.

Proč se lidé vůbec začali o bitcoin zajímat a proč zájem trvá i nyní, kdy už se zdá docela drahý?

Především proto, že technologie blockchainu, která je hlavním přínosem strůjce bitcoinu Satoshi Nakamota, je skutečně svým způsobem revoluční inovací. Stejně jako nám všem internet umožnil rychlou a bezplatnou výměnu informací a navždy změnil to, jak informace přijímáme a distribuujeme, může podle mnohých také bitcoin a technologie blockchainu změnit podobnou měrou také svět financí.

Co je to ten blockchain?

Blockchain je ve své podstatě databází nebo chcete-li velkou účetní knihou, která je sdílena po celém světě nespočtem uživatelů prostřednictvím peer-to-peer sítí, v podstatě na internetu. Tato databáze obsahuje všechny transakce a především zůstatky na všech účtech, které jsou navíc veřejné a díky velmi chytrému šifrování nezfalšovatelné.

Podobá se to vedení zůstatků měn na bankovním účtu?

Bitcoin v tomto ohledu není ani tak měnou, něčím, co bychom mohli fyzicky vlastnit, jako spíše souhrnem zůstatků v této účetní knize. Každý, kdo chce svůj zůstatek na účtu utratit, musí nejprve před všemi prokázat, že tímto zůstatkem skutečně disponuje, a síť pomocí chytrých algoritmů zajistí, že prostředky budou bezpečně převedeny z účtu A na účet B, aniž by mohly být utraceny ve stejný čas někde jinde.

Na rozdíl od běžného platebního styku, jaký známe například, když platíme kartou, nebo využíváme mezibankovní převod, tato síť funguje vlastně sama o sobě a nepotřebuje žádného prostředníka, který by zůstatky na účtu a to, zda je možné tyto zůstatky utratit, ověřoval.

To zní jako budoucnost finančních služeb?

Tohle je samo o sobě revoluční. I když vám to možná na první pohled nepřijde zajímavé, tak díky bitcoinu (a zatím stále hodně fantazírujeme) si lze poprvé v moderní historii představit svět bez bank. Nebo alespoň bez jejich páteřní funkce jakožto správců depozit a zprostředkovatele platebního styku. To bylo samo o sobě před pár lety ještě naprosto nemyslitelné.

Jak se liší převod kryptoměn v blockchainu oproti převodu měn v běžném bankovním prostředí?

Transakce mohou být díky blockchainu rychlejší, levnější a bezpečnější. Nikdo netvrdí, že tady za pár let díky kryptoměnám nebudou banky, ale rozhodně není úplně mimo tvrdit, že kryptoměny mohou alespoň v některých oblastech finančnictví získat docela snadno v budoucnu zajímavou konkurenční výhodu.

Hovoříme stále o bitcoinu. Stojí za pozornost i další kryptoměny?

Jak jsem uvedl před chvílí, kryptoměny nejsou pouze bitcoin a ve skutečnosti je jich mnohem více. U nás v obchodní platformě najdete pět nejobchodovanějších, ale protože je bitcoin veřejný a zcela otevřený projekt, který může kdokoli zkopírovat, existuje dnes přibližně 700 dalších kryptoměn.

Některé jsou téměř přesnou kopií bitcoinu s drobnými vylepšeními (například litecoin), jiné jako například Ethereum nabízejí zcela nové funkce a potenciání vylepšení. Všechny ale mají jedno společné a to je právě technologie blockchainu.

Proč by měl uspět zrovna bitcoin, když si téměř kdokoli může udělat vlastní kryptoměnu?

Pravdou je, že úspěch bitcoinu není rozhodně zaručen, ale je v současné době nejvíce pravděpodobný. Bitcoin má totiž proti ostatním měnám několik velmi zásadních výhod.

Bitcoin byl především dlouhou dobu první kryptoměnou, díky které má takzvanou first mover advantage, tj. výhodu, kterou mají většinou všechny firmy, které se jako první objeví v nově vznikajícím sektoru. Díky tomu dnes na bitcoinu pracuje zdaleka nejvíce developerů ze všech kryptoměn a bitcoin je krytý skutečně špičkovou mozkovou kapacitou.

Zároveň je díky své velikosti nejhůře napadnutelný, má největší infrastrukturu, největší uživatelskou základnu a logicky tedy i nejsilnější síťový efekt. Ten je speciálně pro měnu naprosto zásadním aktivem. Protože čím více lidí měnu využívá, tím více je užitečná ke směně a tím více dalších nových uživatelů ji bude ochotno ke směně využívat.

Může v budoucnu vedle sebe úspěšně fungovat více kryptoměn?

Stejně jako Facebook není jedinou sociální sítí, když postupně vznikl Twitter, Instagram, Snapchat, Pinterest, LinkedIn a další deriváty sociálních platforem, mohou vedle sebe existovat také různé kryptoměny, které se liší svými funkcionalitami, rychlostí či způsobem využití.

700 kryptoměn je ale opravdu trochu příliš a na drtivou většinu kryptoměn se podle mě bude vzpomínat jako na nástroj k obohacení lidí, kteří danou kryptoměnu v lepším případě vymysleli a v horším pouze zkopírovali.

Na kryptoměnách se proto zdá být dnes bublina především v počtu kryptoměn samotných, která mě osobně velmi připomíná internetovou bublinu z roku 2000. Ta byla tehdy pro řadu internetových společností katastrofální, ale také z ní vyrostly dnes tak dominantní firmy jako například Google, Amazon, nebo eBay.

Můžete nám říci něco více o historii a velikosti celého ekosystému bitcoinu, nebo o tom, jak rychle rostl od svého vzniku?

Na téma kryptoměn jsem nedávno napsal report, kde to všechno je a který si můžete stáhnout na https://cz.xtb.com/bitcoin.

Jak mají obchodníci ke kryptoměnám přistupovat, když s nimi chtějí obchodovat?

Předem je asi třeba si uvědomit, že se jedná stále o docela zvláštní aktivum, které má tak trochu svá vlastní pravidla. Na rozdíl od ostatních měn nebo akcií u kryptoměn nemáme žádné pravidelně zveřejňované výsledky, které by nám říkaly, jak si celý sektor vede. Kryptoměny jsou prostě decentralizovaným světem se vším všudy a spousta informací, které by nás třeba zajímaly, prostě nejsou k dispozici.

Trh je navíc v porovnání se skutečně zavedenými finančními aktivy stále docela malý a stačí pár špatných zpráv, jako krach některé z bitcoinových burz, snaha o regulaci v některých zemích nebo prostě jen větší prodejní objednávka některého z velkých hráčů a cena se může během chvíle propadnout klidně i o desítky procent.

Kryptoměny jsou stále především jeden velký experiment a je nezbytné k nim proto takto přistupovat.

Co byste tedy obchodníkům poradil?

Zlatým pravidlem pro každého, kdo chce investovat do kryptoměn, by mělo být tradiční: Investujte pouze tolik, kolik jste ochotni ztratit. Vysoký potenciální výnos je totiž vykoupen rizikem, které dalece přesahuje rizika investování do běžných isntrumentů.

Kryptoměny jsou stále mladou a do značné míry neprobádanou technologií s řadou nedořešených otázek. Až čas ukáže, jestli jsou spekulativní bublinou, nebo technologií, která má skutečně potenciál změnit náš názor na to, co vlastně peníze představují a zda mohou být někdy v budoucnu po mnohaletém období státního monopolu třeba znovu soukromé.


Kdo je Jaroslav Brychta?

Od roku 2007 pracuje ve společnosti X-Trade Brokers jako analytik finančních trhů. Věnuje se především analýze měnového trhu, měnové politice centrálních bank a jejímu dopadu na finanční trhy. Zabývá se také technickou analýzou nejvíce obchodovaných finančních instrumentů. Pravidelně poskytuje komentáře do živého vysílání České televize, příspívá do online médií a vystupuje na investičních konferencích. Jeho analýzy si můžete přečíst na portálu pro tradery xPuls.cz.

O technologii blockchain a rozvoj kryptoměn se zajímá od samého začátku a patří k jednomu z nejrespektovanějších odborníků na toto téma v České republice.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Mariáš vs. trading
    Včera večer jsem se v pozdních hodinách vracel domů, a protože se v restauraci mého kamaráda ještě svítilo, nahlédl jsem dovnitř ve víře, že bych si mohl dát, po teplém dni, ještě jedno pivo na dobrou noc. Jenže restaurace už uklizená, pípa vyčištěná a celkově bylo vidět, že ke spánku jsou připraveni mnohem lépe než já. Přesto jsem neodolal a na svoji přítomnost jsem upozornil. Najednou se otevřely dveře kuchyně a v nich kamarád, ačkoliv se smutkem v očích, že přijde o tržbu za jedno pivo, přesto s patřičným odhodláním hlásil „dnes už otvírat nebudu“! Jenže hned nato přišla další věta a ta mě v podstatě přiměla k zamyšlení. „Svrbí mě prsty, ve čtvrtek bychom si mohli dát mariáš“!
  • Market Scanner
    Naučení se technické analýze je v současnosti jedním z několika nezbytných kroků, díky nimž je možné v tradingovém světě dosáhnout úspěchu. Bohužel, jak už to tak bývá, zvládnutí technické analýzy není ničím jednoduchým, čemuž nenahrává ani fakt, že se tento typ analýzy, v průběhu času, neustále vyvíjí.
  • Market Scanner – Formace, Reporty a Webová aplikace
    V předchozím článku jsme si zde představili obchodní nástroj Market Scanner, který v sobě skrývá mnoho jedinečných obchodních funkcí, jež mohou být přínosem nejen úplným začátečníkům, ale také ostříleným profesionálům.
  • Mark Spitznagel: Poslední z medvědů
    Bylo by opravdu překvapením, kdyby Mark Spitznagel viděl situaci jinak než černě. Je to asi u něj profesionální deformace, protože jeho hedgeový fond Universa Investments se zaměřuje především na management rizik. Od spolupracovníka Nassima Taleba nelze čekat, že by se nevěnoval černým labutím. Mark Spitznagel věští pokles trhů minimálně o 50 %.
  • Martingale investovanie ako najvýnosnejšia stratégia?
    Každý nejako obchoduje či investuje. Inštrumentov, obchodných štýlov a timeframeov je veľa. Čo sa ale za poslednú dekádu udialo je to, že kryptomeny nám ukázali, že sú najvýnosnejšie finančné aktíva a nikam neodchádzajú. Nie je to len tulipánová bublina. Kryptomenový trh progresívne rastie exponenciálnym tempom a je len na ľuďoch či sa zúčastnia tohto rastu alebo nie.
  • Martingale pre pokročilých
    Takmer každý vie o čo sa jedná keď sa spomenie martingale, no prejstotu si to objasníme v jednej vete. Martingale je obchodná stratégia, kde obchodník navyšuje pozície ak ide obchod proti nemu a to dovtedy, kým sa trh naozaj neotočí. Veľa traderov si na tomto vymaže účet, pretože jednoducho raz za čas prídu trendy bez korekcií aj 500 a viac pipov. Obchodovať martingale stratégiu je nepohodlné na psychiku a nie je tam taký potenciál na zisk, ak...
  • Martingale v tradingu a jeho PRO a PROTI
    Strategie Martingale v tradingu je adaptací známé sázkové techniky, která zahrnuje zdvojnásobení velikosti pozice po každé ztrátě s cílem nakonec pokrýt všechny předchozí ztráty a docílit zisku. Předpoklad této strategie je, že dříve nebo později dojde k vítěznému obchodu, který kompenzuje všechny předchozí ztráty.
  • Maržové požiadavky - čo potrebujete vedieť
    Ako funguje marža pri obchodovaní Forexu a ďalších CFD, aké sú rozdiely medzi maržovými požiadavkami pre retailových klientov a pre tých so statusom profesionálneho obchodníka? V tomto článku sa pozrieme bližšie na všetko dôležité ohľadom marže a neobídeme ani pojmy ako margin call a stop-out.
  • Masakr na trzích: Nejhlubší sešup od finanční krize smazal půlroční zisky amerických akcií
    Korekce je tady! Týden byl plný stresu s hlubokými denními propady, index S&P 500 nakonec odepsal 11,49 %.
  • Masakr na trzích pokračuje: Extrémní propady cen amerických akcií (dále) mění situaci
    Volatilita, brutální propady, páteční mimořádný růst. Propastné změny hodnot indexů po všech pět obchodních dnů. Takový byl druhý březnový týden (nejen) na amerických burzách, během kterého index S&P 500 celkově odepsal 8,79 %.
  • Máš chuť s tradingem praštit? Tak si nejprve přečti toto!
    Trading je velmi psychicky náročná disciplína, která si někdy žádá vytvoření odstupu nebo i menší obchodní pauzu. Ovšem dlouhodobě negativní pocity, vyvolané neúspěchy, je potřeba překonat. Někdy k tomu stačí velmi málo. Pouze změnit úhel pohledu na svůj vlastní trading.
  • Máš mozek, tak se ho nauč používat
    Každý si myslí, že psychologie je nejdůležitější pro profitabilní obchodování. Spousta obchodníků si ani neumí představit, jak je daný problém rozsáhlý. V tomhle článku bych se chtěl zaměřit na vlastnosti obchodníka, rady a tipy, které mě osobně pomohly se stát dlouhodobě profitabilním obchodníkem. Obchodování je velice náročná činnost na psychickou stránku člověka, bohužel nezbytná, bez ní se na trhu nepohneme kupředu úspěchům. Psychické vlastnosti neboli dovednosti je třeba nepřetržitě procvičovat stejně tak, jako hru na hudební nástroj. Pojďme si připomenout ty nejdůležitější kroky, co musí každý obchodník dodržovat.
  • Máte japonský jen v portfoliu?
    Japonský jen v posledních letech není příliš oblíbenou měnou k nákupu. Jeho hodnota však zůstává velice atraktivní. A v době vrcholu ekonomického cyklu, kdy se čeká na propad akciových trhů, a do toho se řinčí atomovými zbraněmi, se hodí mít v portfoliu nějaký diverzifikátor ve formě bezpečného přístavu, nemyslíte?
  • Maximalizace zisku díky diverzifikaci
    Diverzifikace je důležitá jak v investování, tak i obchodování. Ovšem ne všechny kroky vedou k zisku, takže se v tomto článku podíváme na možné směry, jak diverzifikaci provádět.
  • Mayové dochází čas a o brexitu zdaleka není rozhodnuto
    Velká Británie spolu s britským sterlingem čelí neustálé nejistotě ohledně podoby brexitu a jakým způsobem se chystá opustit EU. Podle posledních zpráv se britská premiérka Theresa Mayová bude snažit protlačit dohodu parlamentem do dvou týdnů, aby zamezila množícím se obavám o jejím sesazení z postu premiérky. Právě za dva týdny, konkrétně 17. řijna se sejdou lídři 27 zemí EU a budou diskutovat o vývoji jednání kolem brexitu. Druhý den, tedy 18. října, následuje řádný summit, který bude klíčový pro následné finální rozhodnutí na mimořádném summitu v listopadu.
  • Mé dnešní ráno
    Nejen pro mmFX. K včerejší reakci nad článkem vynechané ........ .
  • Měď pod drobnohledem profilace a techniky COT
    Měď patří mezi kovy, které by mohly z dlouhodobého hlediska dosáhnout mnohem vyšších hodnot. Aktuálně je však pod silným tlakem fundamentální vyhlídky budoucí poptávky, neboť data z Číny ukazují jasně na tamní zpomalující ekonomiku.
  • Medvědí dominance pokračuje, americké akcie jsou poblíž letošních minim
    Americký akciový index S&P 500 má za sebou další propad, v uplynulém týdnu klesl o 4,65 %. Rychlý sesun jen potvrdilo další výrazné zvýšení úrokových sazeb Fedu a také komentáře Jeromea Powella. Akciový trh se tak přiblížil k červnovému minimu.
  • Medvědí hody nekončí, americké akcie dále krvácejí
    Americké akciové indexy mají za sebou nejhorší týden od finanční krize v roce 2008. Index S&P 500 odepsal 14,98 %.
  • Medvědi měli navrch, akcie zlevnily kvůli obavám z koronaviru typu delta
    Americký akciový index S&P 500 během týdne dosáhl na nová historická maxima, uzavřel ale nakonec se ztrátou 0,97 %. Nejvýrazněji k tomu přispěly páteční výprodeje.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani