Už brzy bude další katastrofa
Mark Spitznagel v rozhovoru pro Wall Street Journal optimismem nehýřil. Prohlásil, že „Myslím, že jsme na cestě k něčemu opravdu velmi špatnému“. U těchto katastrofických scénářů jsou velmi důležité argumenty než obecně říct, že svět směřuje do záhuby. Všichni víme, že katastrofické články jsou více čtené než ty, které nabízejí seriózní zamyšlení nebo analýzy. Kdo se chce v ekonomickém světě proslavit, nemusí dělat nic lehčího než začít předpovídat katastrofy. Mediální pozornost je zaručena. A vzhledem k tomu, že ekonomika je cyklická, tak každým dnem pomalu, ale jistě roste pravděpodobnost, že jednoho dne se konečně trefí. Následně pak může zbytek své kariéry žít z toho, že předpověděl tento krach.
Přinese zvrat dlouho očekávané snížení sazeb?
Hlavním důvodem pro tolik očekávaný krach bude podle Spitznagela „největší úvěrová bublina v dějinách lidstva“. V tom má samozřejmě pravdu, že nárůst a kumulace dluhu, jak státních, tak firemních, je velký problém. Stejně tak je znepokojující, že politici zatím tento problém neřeší a schodky veřejných financí v západních zemích jsou velmi blízko covidovým rozpočtům, tedy mimořádné situaci.
Spitznagel však neočekává, že trhy se propadnou hned zítra. Naopak můžeme být svědky toho, že ještě nějakou dobu porostou, zvláště pak, když Fed konečně zahájí snižování úrokových sazeb. Avšak právě období snižování sazeb bude dobou přehodnocování dlouhodobých investičních strategií. Toto přehodnocení poslouží jako uvědomění toho, že celková situace není dobrá. Na burze vždy platí, že poslední slovo mají fundamenty. Nárůst prostředků na obsluhu dluhu se vždy projeví v reálné ekonomice. Tržby a zisky firem se tak budou muset přizpůsobit realitě. A v tu chvíli nám teprve dojde, co vlastně Fed učinil zpřísněním měnové politiky.
Závěr: Konec medvědů?
Mark Spitznagel si v rozhovoru postěžoval na to, že má velmi nevděčnou roli. Pořád dokola opakuje, že hrozí velké nebezpečí, a přitom trhy jsou blízko maximálních hodnot. Připomeňme si, že Spitznagel očekával pokles o 50 % v lednu 2023. Kdo ho poslechl, přišel o fantastické zisky, které nabídl rok 2023 a i první polovina roku 2024. Medvědi to mají těžké v poslední době. Své o tom ví bývalý šéf analytiků u JP Morgan Marko Kolanovic. Jeho medvědí predikce mu vynesly vyhazov z prestižního postu. Z hlediska investiční banky je to pochopitelné. Na druhou stranu terén pro krizi je připraven. Krize totiž přijde ve chvíli, kdy si všichni budou myslet, že všechna nebezpečí jsou zažehnána.
Matěj Široký