Nemovitosti ve větších městech nenabízejí na nájemném více než 4 %. Na první pohled je tento výnos ve srovnání s úročením v bance stále atraktivní, ale to pouze do doby, než si uvědomíme rizikovost takovéto investice. Nárůst výnosu o pouhý jeden procentní bod na 5 % totiž v lepším případě způsobí růst nájemného o 25 %, v tom horším případě dojde k poklesu ceny nemovitosti o 20 %. V reálném světě půjde o kombinaci výše uvedeného. Výnosy ale nemusejí skončit takhle nízko – v roce 2011 nabízely pražské byty 6-7 % pouze na nájemném a pokud by investoři po závanu rizika byli spokojeni až s takovouto úrovní, musely by ceny podstatně klesnout.
Ziskový výnos prémiových zahraničních akcií se pohybuje v blízkosti 6 %. To je také vzhledem k riziku velice nízké zhodnocení. Hraje zde stejná písnička jako u nemovitostí – ke zvýšení požadovaného výnosu může dojít buď skrz růst zisků, nebo pokles cen akcií. A vzhledem k tomu, že zisky kvůli rostoucím mzdám a úrokovým sazbám si dlouhodobě nijak výrazně nepolepší, můžeme při závanu strachu čekat slušnou korekci akciových trhů. Oproti nemovitostem jsou navíc akciové panické výprodeje díky jejich likviditě mnohem hlubší, v březnu 2009 požadovali investoři do akcií 10-15 % p.a., aby byli ochotni akcie nakoupit.
Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 za posledních 10 let:
Ano, stále můžeme najít investice, které nejsou předražené. Řadím mezi ně některé soft komodity (cukr, kakao, kukuřice), méně rizikové měny (JPY, SEK) i více rizikové měny (MXN, TRY). Případně si otrlí spekulanti mohou hrát s Bitcoinem. Celkově ale dlouhodobý investor do těchto volatilních aktiv s nízkým výnosem, které se obchodují na pákovém efektu, nechce alokovat podstatnou část svého portfolia. Co tedy při drahých akciích, nemovitostech, dluhopisech a posilující koruně zbývá?
Obrazně se říká, že nejlepší nákupy uděláte, když v ulicích teče krev. Na trzích ale aktuálně všechno svítí růžovou barvou a krev nikde neteče. Je třeba se proto zamyslet, jestli nepřichází ta správná chvíle pro prodej předražených investic a zvýšení zásoby hotovosti. Warren Buffet nejspíš ví, co dělá, když cash zásoba jeho vlajkové lodi Berkshire Hathaway překročila 100 mld. USD. A není třeba dokazovat na více než 50leté historii, že Warren má timing investic v oku.
Naší zapomenutou investicí v krásných růžových časech je tedy hotovost. Zhodnocení je takřka nulové, ale rostoucí. Riziko je také takřka nulové. Načasování přesného prodeje je víceméně nemožné, je ale důležité mít hotovost na účtu dříve, než po ní začnou svými výprodeji prahnout všichni ostatní.
Vývoj základní úrokové sazby v ČR:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, ČNB, tradingeconomics.com