Vítám vás u dalšího výletu do lidského podvědomí. Dnes se podíváme na fenomén, který velmi úzce souvisí s časem a má vliv na naše rozhodování. Pokusíme se osvětlit důvod, proč je pro psychiku obchodníka tak složité ukončit ztrátový obchod, a také proč se v dlouhodobě držené ztrátě hledá psychologický únik před bolestí.
Výzkum v lékařství
Fenomén zanedbání délky trvání poprvé definoval doktor Kahneman, který se svým týmem zkoumal aspekty vnímání bolesti u svých pacientů při kolonoskopickém vyšetření. Pacienti byli vyšetřování pomocí dvou různých metod. První metoda vyšetření byla časově kratší a bolestivější. Druhá metoda vyšetření trvala déle, ale nebyla tolik bolestivá. Závěry, ke kterým Kahneman došel, byly zarážející.
Pacienti, kteří absolvovali delší vyšetření, které nebylo tolik bolestivé, hodnotili vyšetření jako celkově méně bolestivé než pacienti, kteří byli vyšetřování kratší dobu, ale bolestivější metodou. Závěr tohoto zkoumání byl, že pro lidskou psychiku je mnohem snesitelnější dlouhodobá méně intenzivní bolest, než krátkodobá bolest vyšší intenzity. My obchodníci tento fenomén známe velmi dobře.
Ztrátu si vysedím
Ukončení obchodu v malé ztrátě, kdy se obchod nevyvíjí podle představ, případně došlo ke změně fundamentální povahy, je pro mnoho traderů noční můra, zatímco tzv. vysezení si ztráty je mnohem snesitelnější východisko. Dlouhodobé držení ztrátového obchodu se rovná poznatkům doktora Kahnemana a jeho pacientů, kteří podstoupili delší vyšetření s nižší bolestivostí. Co ovšem je pohodlnější pro psychiku, není dobré pro peněženku.
Je pravda, že trhy jsou velmi volatelní a mnoho potencionálně ztrátových obchodů se nakonec otočí do zisku. Problém je v tom, že stačí jeden jediný obchod, který se do zisku neotočí a obchodník je bez účtu, nebo v takové ztrátě, ze které se nejspíše nebude schopen dostat.
Na bolest je možné se podívat i z pozitivnějšího úhlu pohledu. Může se také jednat o prvek motivace, kdy „bolestivé“ uzavření ztrátového obchodu může obchodníkovi ve skutečnosti ulevit, protože se již nemusí zabývat tím, zda se obchod otočí, kde se otočí atd. Tato menší, ale zato dlouhodobá bolest, je pro psychiku obchodníka mnohem ničivější, protože vhání do mysli pochybnosti a snižuje důvěru v obchodníkovi schopnosti nebo výkonnost jeho obchodního systému.
Zatímco u řízených ztrát je efekt zcela opačný. Obchodník si sebevědomý zvyšuje a nezanáší si svou psychiku zbytečnou nerozhodností ohledně budoucího vývoje. Celá tato situace se dá zjednodušit tak že, vyvíjí-li se obchod očekávaným způsobem, tak obchod ponecháváme otevřený. Signalizuje-li trh, že nemá zájem dělat to, co bychom chtěli vidět, tak z obchodu odejdeme. Krátkodobá bolest je v konečném důsledku nepříjemná pouze ze začátku. V okamžiku, kdy obchodník toto přijme jako součást tradingu, se míra bolesti rapidně sníží, až jednoho dne zmizí úplně.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass