Trojitý test hladiny 1,1200 trhu dával naději, že EUR/USD může prolomit ještě před zveřejněním dat z amerického trhu práce významnou hladinu 1,1200.
Obrázek 1 – vývoj EUR/USD na přelomu září a října (Metatrader)
Realita však byla nakonec výrazně jiná a zdá se, že svou roli sehráli vysocí činitělé centrálních bank. Velkou roli tentokrát opět sehrál Jerome Powell. Jako u všech centrálních bankéřů u něj trhy vždy sledovaly, stejně tak to, co řekl jako to, co neřekl a nakolik Powell navzdory růstu sázek na razantnější pokles sazeb neříkal nic, trhy to braly tak, že po dlouhé době, kdy měl tendenci korigovat výhledy trhu na pokles sazeb jako příliš optimistické, v podstatě potvrzuje, že tentokrát už se trhy trefily. Tak to bylo do posledního projevu, v němž se guvernér FEDu nechal slyšet, že poslední 50bdový cut není žádnou zárukou dalšího podobného pohybu sazeb. Powell dále naznačil, že současná ekonomická data dávají prostor ke dvěma poklesům sazeb do konce roku, ty ale budou menšího rozsahu než ten zářijový. První prohlášení bylo zopakováním jeho úvahy ze zasedání FOMC, druhá už úplně ignorovat nešla.
To je v ostrém kontrastu s výhledem trhu, který ještě v úterý ráno vnímal podle FED Watch tool šance na 50bodový a 25 bodový cut jako vyrovnané. Trhy tak pod tlakem prohlášení guvernéra FEDu začaly přehodnocovat výhled na vývoj sazeb v USA a s tím i posilovat USD.
Svou roli sehrál i pondělní projev šéfky ECB Christine Lagarde. Ta se nechala slyšet, že situace v Evropě zůstává komplikovaná a že ECB s žádným výrazným oživením pro letošní rok nepočítá. Výhled ovlivňuje i pokles inflace pod cíl ECB, v září podle prvních odhadů 1,8 %. Zde podobně jako v USA trhy začínají vyhlížet pokles sazeb na obou zasedáních ECB do konce roku, což podporuje EUR/USD v korekci na nižší hodnoty.
Obrázek 2 – vývoj inflace v EU
Oproti minulému týdnu tak do značné míry klesl význam dat z US trhu práce. Trhy na ně budou hodně zvědavé, nicméně jako trigger pro prolomení hladiny 1,1200 už budou těžko použitelná, spíše se bude hrát o to, jestli se udržíme nad 1,1000. Centrální banky opět ukázaly, proč jsou hegemony FX trhu a proč je stále nutné vnímat přicházející data hlavně přes optiku centrální banky.
Tomáš Kudela
SAB Finance