Po půl roce tu máme znovu tradiční setkání členů ropného kartelu OPEC ve Vídni, ke kterým se znovu připojí i spolupracující nečlenové („NOPEC“) v čele s Ruskem. Cílem samozřejmě bude koordinovat dodávky ropy v takové míře, aby cena zůstala dostatečně vysoko k pokrytí státních rozpočtů daných zemí a zároveň nepřestřelila příliš vysoko, aby umožnila amerických břidlicovým producentům zvyšovat tržní podíl.
Obecně se očekává prodloužení škrtů v produkci o 1,8 mil. barelů denně z března až na konec roku 2018, což by mělo nastolit rovnováhu na trhu s ropou po dlouhých 3 letech přebytků a stabilizovat ceny v rozmezí 50-70 USD za barel. Ropa Brent i WTI v očekávání tohoto kroku již celkem povyrostla a vzhledem k dostatečně vysoké ceně očekáváme rizika spíše na straně zvýšení dodávek, tj. riziko poklesu ceny.
Vývoj ceny ropy WTI v návaznosti na poslední 3 listopadová zasedání OPEC:
V tomto ohledu se mluví o Rusku, které není na vývozu ropy tolik závislé jako většina členů OPEC a aktuální situace mu vyhovuje, protože ruský rubl zůstává slabý a umožňuje tak růst nekomoditních sektorů. 60dolarová hranice je pro ruský rozpočet také dostatečná a už se nemusí tolik bratříčkovat s kolegy z Blízkého východu. K prodloužení dohody sice zřejmě dojde, ale dobré ceny budou dávat hodně příležitostí k překračování kvót především ze zemí, které od začátku nebyly příliš disciplinované, tj. Irák, Kazachstán, Ekvádor a již zmíněné Rusko. Na základě středečního zasedání by proto neměla ropa prudce posílit, pokud se nestanou nějaké nepředvídatelné faktory.
Podobně vyznívá i hlasování o daňové reformě v USA. Ve čtvrtek by se zákon měl projednávat v Senátu, kde mají Republikáni jen těsnou většinu 52 ku 48 hlasům a ne všichni jsou s daným návrhem spokojení. Existuje proto nezanedbatelné riziko, že zákon neprojde, což by pro americký dolar znamenalo další faktor pro oslabení.
Jak je vidět z grafu, USD je oproti maximům ze začátku roku výrazně níže, což jde především na vrub neschopnosti Trumpovy vlády prosadit volební sliby i přes republikánskou většinu v obou komorách parlamentu. Změna nastavení daňového systému je tak jedna z posledních možností ke zlepšení reputace, nemluvě o pozitivním dopadu na ekonomiku a potažmo i americký dolar.
Vývoj amerického dolarového indexu:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, Wall Streeet Journal, businessinsider