Na cenu akcií působí pozitivně pokles výnosů amerických vládních dluhopisů pod 4 % v kombinaci s klesající inflací a stabilizací ekonomiky Spojených států, která zatím nevykazuje známky recese.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Proti prodlužování býčího trhu však nyní stojí sezónnost. Září je historicky nejhorším měsícem pro Wall Street, index S&P 500 průměrně ztrácí 1,08 %. Rok 2008 a počátek globální finanční krize sice táhne tento průměr výrazně níže, ale i v podílu pozitivních měsíců je září jediné, kdy se většinou nedaří a kdy akcie sbírají spíše ztráty.
Historická výkonnost akciových indexů dle měsíců:
Sentimentem mohou v následujících týdnech zahýbat jak makroekonomický, tak i politický vývoj. Jakákoliv data vedoucí k vyšší inflaci by mohla otřást silně holubičími očekáváními investorů. Zatímco zářijové snížení úroků o 25 bps je takřka jisté, zbytek roku bude záviset právě na příchozích statistikách. Levnější ropa, nadbytek výrobních kapacit i zpomalující poptávka domácností by měly v základním scénáři působit dezinflačně. Mzdový vývoj na stále relativně utaženém trhu práce však může překvapit směrem vzhůru, což by pro akcie nebyla dobrá zpráva. Páteční „payrolls“ data jsou tím pádem riziková pro vývoj cen akcií.
Porovnání historické (pravá osa) a letošní (levá osa) výkonnosti indexu S&P 500:
V případě rostoucích preferencí demokratů v boji o Bílý dům se může trh začít bát vyššího zdanění korporátních i kapitálových zisků. Společnosti z tradičních odvětví těžby ropy nebo automotive se již bojí zvýšené zelené regulace případné administrativy Kamaly Harrisové, farmaceutické firmy pak také mohou narazit na stropy cen léků, které by výrazně zasáhly do jejich marží. Další prezidentská debata je v plánu 10. září a se zkušeností z června, po které musel prezident Biden z boje odstoupit, víme, jak dokáže zahýbat preferencemi jednotlivých kandidátů.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: forex.com, MT4, Bloomberg