V první řadě chce Trump a jeho administrativa znovu nastartovat zpracovatelský průmysl. S tímto slibem také koneckonců nynější prezident vyhrál volby v klíčových státech jako Ohio, Wisconsin a Pensylvánie, odkud se produkce v posledních 30 letech ve velkém stěhovala do Asie a do Mexika. Snížení daní a zavedení obchodních bariér, které již Bílý dům prosadil, skutečně poptávku po domácí výrobě zvedne.
Vývoj zaměstnanosti v průmyslu v USA:
A tento přístup už můžeme vidět i v datech – zaměstnanost v průmyslu roste velmi slušným tempem (viz graf), obchodní bilance se nezhoršuje a anualizovaný růst HDP za druhé čtvrtletí by měl dosáhnout 4,1 %, nejrychlejší expanze za téměř 4 roky. Doposud tedy vše jede podle plánu.
Porovnání vývoje výnosu 2letého vládního dluhopisu (modře) a míry nezaměstnanosti (červeně) v USA:
Trump by rád viděl reálný ekonomický růst někde v blízkosti 3,5 % i po celý zbytek jeho prezidentování, aby se daňové škrty zaplatily a aby byla stále „America First“. Z dlouhodobého pohledu už ale najdeme v tomto plánu trhliny. Kvůli stárnutí obyvatelstva a omezení imigrace poroste pracovní síla v USA cca o 0,5 % ročně, a to již při pořádně vyluxovaném trhu práce. Z rovnice tedy vyplývá, že pro udržení rovnováhy je třeba, aby produktivita rostla o 3 % ročně. To sice není nemožné, ale musela by přijít nějaká technologická revoluce blízká využívání internetu, díky kterému rostla produktivita podobným tempem na přelomu století (viz graf).
Meziroční vývoj růstu produktivity v USA:
V pravděpodobnějším scénáři však ekonomika Spojených států nedokáže vyprodukovat tolik zboží a služeb, na které Trump přichystal poptávku. Někdy během příštího roku už nebudou americké korporace stíhat a budou si muset vypomáhat importy, a to i přes nově zavedená cla. Inflace půjde nahoru a stejně tak s ní i úrokové sazby, což bude obratem udržovat při síle i americký dolar.
Proto se Trump snaží dolar oslabit a nechat poptávku ve Spojených státech. Protože věří, že produktivita bude moci raketově růst a všechny ekonomické sázky nakonec vyjdou. Místo toho se ale pro jistotu připravme na vyšší úrokové sazby, vyšší zadlužení americké vlády a silný dolar.
Vývoj amerického dolarového indexu:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, Reuters