Obr. Četnost vyhledávání slova obchodní války „trade war“ od začátku roku na Google.com
Donald Trump dostál svému slibu a koncem minulého týdne Spojené státy zvýšily cla na čínské dovozy ve výši 200 mld. dolarů z 10% na 25%. Americká administrativa se již formálně připravuje zavést cla na zbylé dovozy ve výši 300 mld. dolarů, ačkoliv Trump dříve řekl, že o takovém kroku zatím nerozhodl. Nejzazší termín pro zavedení cel na zmíněný objem dovozů je až 24. června, to dává prostor k obchodnímu jednání před plánovaným summitem G20, kde budou přítomni oba prezidenti. Čína již začátkem týdne reagovala vlastním protiopatřením ve formě zvýšení cel z 10 na 25% na americké dovozy ve výši 60 mld. dolarů. Spojené státy se tak snaží vyvíjet tlak na Čínu, která však jen tak neustoupí a neuzavře dohodu, která by byla výhodná pouze pro Spojené státy.
Spojené státy však od vstupu Donalda Trumpa do funkce prezidenta vedou obchodní války hned na několika frontách a snaží se tak bojovat s podle něj neférovými obchodními praktikami, které stojí za ohromným obchodním deficitem země. V žaludku Trumpovi leží ještě Kanada, Mexiko, EU nebo Japonsko. V průběhu minulého roku se mluvilo i o dalších státech, na které však Trump plošně uvalil cla na dovoz ocele a hliníku, nicméně dále situace neeskalovala. Obchodní vztahy s několika zeměmi se tak Trump snaží vyřešit po svém a získat na svou stranu další voliče před volbami v roce 2020.
Kanada a Mexiko
Na již zmíněná cla na dovoz ocele a hliníku udělily Spojené státy některým zemím výjimku. Mezi ty i přes dosažení jakési dohody nespadá Kanada a Mexiko. Původní smlouvu NAFTA nahradila USMCA, kterou následně podepsali lídři všech tří zemí. Novou dohodu však ještě musí schválit americký kongres, a kdy o ní bude hlasovat, zatím není jasné. Trumpova administrativa a vlády Mexika a Kanady tlačí na ratifikaci dohody do konce letošního léta. Obě země reagovaly na cla na hliník a ocel vlastním protiopatřením v podobě cel na některé americké dovozy a údajně uvažují nad zvýšením tlaku na Spojené státy, aby zrušily cla na kovy. Trump prozatím nad zrušením cel neuvažuje. Situace by však nemusela dále eskalovat, pokud dohoda projde kongresem a dojde ke zrušení již zmíněných cel.
EU
Trump se již několikrát během minulého roku opřel do Evropské unie kvůli neférovému obchodu a výraznému obchodnímu přebytku, který má právě s USA. Americký prezident by se měl do 18. května rozhodnout zda bude chtít zavést cla na dovoz evropských automobilů v hodnotě 53 mld. dolarů. Podle evropské komisařky pro obchod Malmstromové by americká administrativa mohla rozhodnutí kvůli sporu s Čínou odložit. EU již reagovala na cla na ocel a hliník vlastními cly na americké produkty ve výši 2,4 mld. dolarů a v případě eskalace konfliktu je připravena zavést další cla. Vše doplňuje nedávný spor o nelegálních subvencích EU pro společnost Airbus v závislosti, na kterém USA pohrozily cly na některé evropské dovozy. Obchodní spor s evropským blokem může zintenzívnět právě po dosažení dohody s Čínou, EU však v minulosti vyjádřila ochotu snížit cla na dovozy amerických automobilů.
Japonsko
Spojené státy by také chtěly dosáhnout obchodní dohody s Japonskem poté, co v roce 2017 vystoupily z Transpacifického partnerství (TPP). Trumpovi se zde nelíbí japonské automobily, které jsou v USA velmi populární díky nízké ceně, praktičnosti a účinnosti. Americká administrativa doufá, že dosažením dohody zvýší svůj přístup na japonský zemědělský trh. Japonsko minulý rok dosáhlo vylepšení obchodní dohody s EU a zároveň je ochotné kdykoliv aplikovat nové stimuly pro podporu ekonomiky.
Trump svými kroky drží trhy v permanentní nejistotě a ani po dosažení obchodní dohody není jisté, zda se uvolní cesta pro růst akcií. Pokud však přihlédneme k velmi dobrému prvnímu kvartálu na akciových trzích a faktu, že cla jsou pouze krátkodobou záležitostí, jakákoliv korekce může být dobrým signálem pro nákup. Nejistota spojená s vývojem zahraniční politiky Spojených států takový scénář trochu kazí a z dlouhodobého hlediska tak mohou investoři spoléhat na blížící se prezidentské volby, do kterých bude chtít Trump ukázat výsledek své práce americkým voličům.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA