Na začátku svého mandátu přišel Trump s vyhrocením obchodních vztahů s hlavními obchodními partnery, zavedením cel a obrovským snížením daní pro korporace. Všechny tyto kroky vedly k růstu poptávky i cen, na což reagovala americká centrální banka (Fed) zvýšením úrokových sazeb a dolar se stal jasnou volbou globálního kapitálu, ať už ze strany zvýšeného rizika, tak i pro peníze, které hledají vyšší zhodnocení.
V posledních měsících se ale Trumpova karta obrací. Obchodní tenze se spíš rozvolňují, což dokazuje podepsání náhradní dohody NAFTA s Mexikem a Kanadou a také aktuální odložení obchodní války s Čínou. Stejně tak „kampaň za levnou ropu“, která rezonovala z prezidentových tweetů především před volbami do Kongresu, ale pokračuje i nadále, ve své podstatě dolaru akorát škodí.
Vývoj čistých dovozů ropy a ropných produktů do USA (tis. barelů denně):
Americká ekonomika totiž už není závislá na dovozu ropy jako za vlády George Bushe mladšího (viz graf) a tím pádem už není snížení cen ropy jen „snížením daní“ pro domácnosti, ale také vytváří velkou díru v rozpočtech ropných společností pro mzdy a investice. Během drastickém propadu cen ropy na začátku roku 2016 až na 26 USD za barel se propadly investice do těžby o 120 mld. USD a ukrojily tak z růstu amerického HDP 0,7 % - to už je pořádná brzda v růstu (viz graf).
Vývoj meziročního růstu HDP v USA v %:
Dnešních 50-55 USD za barel americké ropy WTI bude znamenat také slušné zpomalení investic. Dále klesnou spotřebitelské ceny v energiích a časem i v jádrové inflaci s tím, jak nižší náklady prorostou do celého spotřebitelského koše. Čekejme tedy na začátku příštího roku překvapení směrem dolů v americké inflaci, díky které bude Fed vyčkávat s dalším zvyšováním úrokových sazeb, podobně jako v roce 2017. A to není pro dolar dobrá zpráva, která by měla držet měnový pár EUR/USD pod 1,1500.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1) od posledních amerických prezidentských voleb:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, eia.gov, FRED