Vítám vás u dalšího článku o psychologii tradingu. Dnes se budeme věnovat jednomu ze základních témat, kterým je trpělivost. Určitě jste se již někdy setkali s tím, že jste se podívali na cenový graf a našli jste tam tolik obchodních příležitostí, na kterých by se daly vydělat peníze, ale ani jednu z nich jste reálně nezobchodovali. Zde hraje totiž důležitou roli nejen retrospektivní zkreslení, ale také trpělivost, které se budeme v tomto článku věnovat.
Počkej si na svojí příležitost
První aspekt tradingu, ve kterém je potřeba trpělivost rozvíjet, je čekání. Právě umění počkat si na tu skutečnou příležitost je jednou z obchodních dovedností. Trh každý den udělá miliony zbytečných cenových pohybů, které obvykle interpretujeme pouze jako šum a jen na některých je možné profitovat. Čekání na příležitost je složité a v ideálním případě je nutné si stanovit frekvenci, při které se bude cenový vývoj na grafech kontrolovat.
Při čekání na obchodní příležitost také hraje významnou roli již zmíněné retrospektivní zkreslení. Když obchodník čeká na vykreslení nějakého patternu, nebo až mu trh dojde na připravený level, tak může dojít k vykreslení několika menších signálů, které ovšem nebudou zobchodovány. Zde je velmi důležité nepodlehnout tomuto tlaku a částečně i FOMO a tvrdohlavě čekat na svůj signál. V tradingu totiž neexistují žádné béčkové signály. Buď tam příležitost je a nebo není.
Čekání na zisk
Dalším bodem tradingu, kde je dobré trpělivost rozvíjet, je čekání na zasažení zisku. Trpělivost se v tomto bodě nejlépe rozvíjí na vyšších časových rámcích třeba těch denních. Na vyšších časových rámcích je psychicky snazší zvládnout korekci trendu než na nižších časových rámcích. Na nižších časových rámcích totiž velmi často dochází ke změně krátkodobého momenta a zisková pozice se může několikrát dostat do ztráty, právě při čekání na take profit, což je velmi nepříjemné.
Při čekání na zasažení take profitu je dobré si do cenového grafu zakreslovat jak rezistence, tak i supportu a číst cenový graf úplně stejně, jako kdyby se obchod teprve připravoval. Tímto postupem získá obchodník přehled jak o cenách, kde může dojít ke korekci, tak i ale o cenách, které mohou trend vaším směrem podporovat. Pokud trh prorazí nějakou z důležitých supportních úrovní, tak je možné do obchodu zasáhnout například částečným výběrem zisků.
Obchodníci by ovšem měli minimalizovat trpělivost v okamžiku, kdy se jejich obchodní pozice nachází ve ztrátě. Když je obchodní pozice ve ztrátě, tak obchodníka začíná ovládat naděje, že se obchod ještě otočí a obchod nakonec skončí v zisku. Tato naděje je ovšem velmi často planá a k otočení ztrátového obchodu do zisku ve valné většině nedojde. V takovýchto případech je potřeba sáhnout k redukci rizika a určitě na nic nečekat. Body, kdy obchodník sahá k redukci rizika, by měly být předem jasné, aby nedocházelo ke změnám obchodního plánu tzv. za pochodu a především pod vlivem emocí.
Trénink trpělivost je nutné roky trénovat a neustále se v něm zdokonalovat. Postupem času obchodník zjistí, že mnoho obchodních situací řeší intuitivně, protože za roky praxe si už cenové grafy nakoukal do takové míry, že dokáže odhadovat cenový pohyb i na základě drobných signálů. Dokonalost přichází s časem a to platí nejen v tradingu.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz