Znovuzvolení Donalda Trumpa by přinesla další 4 roky podpory velkých společností. To by mělo Wall Street povzbudit k ziskům. Tahounem by v tomto případě byli ropní obři jako ExxonMobile, Chevron nebo ConocoPhillips, jejichž břidlicové těžbě prezident Trump nehází klacky pod nohy, a také farmaceutické společnosti, které profitují ze současného nastavení zdravotnického systému a zachovávání státu quo.
Naopak ztrátám by se nevyhnulo mexické peso (MXN), protože Trump není volnému obchodu s Mexikem příliš nakloněn, stejně tak euro by v rámci měnového páru EUR/USD zřejmě tahalo za kratší konec. Dopad amerických voleb na nejobchodovanější měnový pár ale není tak jistý, důležité by v tomto případě bylo i obsazení Kongresu. Pokud by Trump čelil demokratickému Senátu i Sněmovně reprezentantů, tak by nemohl naplno uplatňovat svou rozpočtovou politiku, která by mohla pomoci dolaru směrem vzhůru.
Vývoj měnového páru USD/MXN (denní graf – D1):
Vítězství Joe Bidena by také nebylo pro akciový trh medvědím signálem. Růst by se ale koncentroval v „zelených technologiích“, konkrétně pak v Tesle. Dařit by se mělo i bankám, protože demokraté hodlají fiskální balíček směřovat na nižší/střední vrstvu amerického obyvatelstva - nesplácený podíl úvěrů by proto neměl tolik růst.
Z komodit by mohla sbírat zisky ropa a zemní plyn. Bidenova plánovaná masivní vládní podpora ekonomiky spojená s přísnějším přístupem k těžbě by měla trh vychýlit směrem ke zvýšené poptávce a snížené nabídce paliv. Ekologické zdroje energie a elektromobilita je běh na dlouhou trať, proto nečekám, že by měla v prvních letech Bidenova vládnutí na poptávku po fosilních palivech významný vliv. Růst cen ropy spolu se smířlivějším postojem k obchodu s tradičními spojenci by měl pomoci vzhůru kanadskému dolaru (CAD).
Vývoj měnového páru USD/CAD (denní graf – D1):
Nastat může i volební pat v případě těsného vítězství Joe Bidena, které ale Donald Trump neuzná. Tato možnost má relativně nízkou pravděpodobnost, ale je skutečným strašákem pro akciové i komoditní trhy. Nejistotu, kdy vládnoucí prezident nehodlá předat moc, americká „kolébka demokracie“ nezná. Černé scénáře doprovázené masivními demonstracemi a zásahy policie by tak rezonvaly celým světem a čekalo by se na rozhodnutí Nejvyššího soudu, kam Trump jmenoval 3 z nynějších 9 soudců a politika se nedá vyloučit ani zde.
Aktuální simulace pravděpodobnosti výsledku amerických prezidentských voleb:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: fivethirtyeight.com, Reuters, MT4