Konec minulého týdne se tak vezl na vlně euforie, protože další fiskální stimul vlády USA o velikosti 0,6 až 2,0 bilionu dolarů (3-10 % HDP) vypadá reálně. Byla by to další podpora slušně se zotavující americké ekonomiky, která by ve třetím čtvrtletí měla meziročně ztrácet už pouze 2,5 %. Plné zotavení největší ekonomiky světa se tak zdá být blíže, než se předpokládalo. Akciové trhy v reakci na tento pozitivní impuls smazaly velkou část zářijových ztrát a index S&P 500 rozšířil letošní zisky na 7 %.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Dobrá nálada znamená růst cen komodit a oslabování amerického dolaru, především pak vůči rizikovým měnám emerging markets. Ani takový koronavirový hříšník jako je česká koruna tedy nepřišel zkrátka a proti euru zakončil týden plný negativních zpráv překvapivě v plusu.
Co čekat dále? Pokud se Bílý dům i obě komory amerického Kongresu dohodnou na cílené pomoci přesahující 1 bilion dolarů, tak může párty pokračovat. Tento scénář vypadá relativně pravděpodobně, protože žádný z účastníků rozhodovacího procesu nechce být před volbami označen za toho, kdo „nechce podpořit Američany v této nelehké době“.
Vývoj meziročního růstu HDP v USA (v %):
Posílit by tak mohlo mexické peso, australský dolar nebo brazilský real. U evropských měn bych byl opatrnější, protože rozšíření epidemie na starém kontinentu a související restriktivní opatření by přece jen mohly tradery vyplašit. Navíc růst eurodolaru nad 1,2000 se příliš nečeká vzhledem k nevoli Evropské centrální banky (ECB), která nyní bojuje s deflací a pravděpodobně chystá další měnový stimul, který by euru měl přistřihnout křídla.
Vývoj měnového páru AUD/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: CNN, MT4, tradingeconomics.com