EU cílí na zavedení 25% tarifu z ceny dováženého zboží z USA. To zahrnuje celou řadu spotřebitelských, zemědělských a ocelářských výrobků, pokud Trump bude pokračovat v zavádění dovozních cel. Několik představitelů předních amerických firem již vyjádřilo své obavy ohledně dopadů možné obchodní války. „Odvetný“ seznam EU se soustředí na importy oblečení, kosmetiky a rekreačních lodí v hodnotě 1 miliardy dolarů. Dále whisky a další zemědělské produkty, které dávají dohromady hodnotu importů 951 milionů eur. V neposlední řadě také ocel a průmyslové kovy v hodnotě 850 milionů eur. Reakce prezidenta USA Donalda Trumpa na sebe nenechala dlouho čekat. Ten zveřejnil na sociální síti Twitter příspěvek, ve kterém se vyjádřil k možným protiopatřením EU a že by mohl zavést extra daně na dovoz evropských aut do USA. To už by mělo, na rozdíl od exportu ocele a hliníku, velký dopad na evropskou ekonomiku. Exporty ocele totiž tvoří pouze 1,4% celkových exportů eurozóny do USA. Hliník dokonce ještě méně než 0,1%.
Trumpův slib ohledně potlačení importů do USA by mohl velmi negativně ovlivnit i ostatní státy. V bezpečí nejsou ani země NAFTA, tedy Kanada a Mexiko. S nimi chce nejdříve prezident Trump vyjednat novou dohodu NAFTA, která bude výhodnější pro USA. Zákon z roku 1962 dává prezidentovi pravomoc omezit dovoz a zavést neomezeně vysoká cla. V ohrožení jsou v eurozóně tisíce pracovních míst a zavedení cla pro import kovů do USA by negativně ovlivnilo hospodářskou ekonomiku EU.
Nejedná se však pouze o evropskou unii, která připravuje možná protiopatření. Ozvaly se i ostatní státy, které budou v případě zavedení vyššího cla připravovat se svými opatřeními. Patří mezi ně Kanada, Mexiko, Čína a Brazílie. Pokud by USA pokračovala v zavádění tarifů na importy, mohla by nejen rozpoutat obchodní válku, ale také uvést celou světovou ekonomiku do recese. Celosvětově by se jednalo o ztrátu milionů pracovních míst a poklesu zisků všech zainteresovaných subjektů.
O potencionálně velmi špatném kroku ze strany USA, hovoří i včerejší rezignace Garyho Cohna z pozice ekonomického poradce Donalda Trumpa, Tomu se nepodařilo Trumpa přesvědčit o odstoupení od zavedení tarifů.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.