Dopad tohoto vývoje na hlavní měnové páry dosud není příliš znát. Analytici se totiž neshodnou, jestli by případné vítězství Trumpa pomohlo dolaru skrz vidinu lepší obchodní bilance díky zvýšenému protekcionismu a jestřábímu tlaku na Fed, nebo by zvýšená nejistota kvůli jeho nepředvídatelným krokům definitivně odložila zvyšování úrokových sazeb a nakonec dolaru podlomila nohy. Jednu měnu už má ale Trump (a jeho preference) plně v rukou a tím je vývoj mexického pesa na měnovém páru USD/MXN. Korelace mezi vývojem tohoto měnového páru a šancemi Trumpa na výhru v prezidentských volbách jsou velice vysoko.
Vývoj pravděpodobnosti na vítězství v prezidentských volbách v USA:
Vývoj měnového páru USD/MXN (denní graf – D1):
V předchozích fundamentálních článcích jsem upozorňoval na podhodnocenost mexického pesa a potenciál k posílení až na 16 pesos za dolar. Trumpův faktor je třeba brát v úvahu spíše jako krátkodobý výkyv. Short USD/MXN je tedy krátkodobou spekulací na vítězství Hillary Clintonové, zároveň ale znamená ekonomickými daty ospravedlnitelnou cestu k ziskům v dlouhém období, protože Mexiko se při těchto úrovních měnového kurzu dostává do silné pozice v globální průmyslové konkurenceschopnosti a v mnoha ohledech se mu aktuálně daří zvyšovat vývozy ve zpracovatelském sektoru.
Čekáme, že mexická centrální banka bude na prudké oslabení domácí měny reagovat na svém čtvrtečním zasedání buď zvýšením úrokových sazeb, nebo slovní intervencí. Podobně se totiž chovala i v předchozích dvou případech v letošním roce, kdy pokaždé došlo k úrokovému hiku o celých 50 bazických bodů. Navíc si to mexická ekonomika díky silným spotřebitelským výdajům může dovolit, takže volný pád měny by neměl dále pokračovat.
Vývoj úrokové sazby v Mexiku (v %):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FiveThirtyEight, tradingeconomics.com, investing.com