Na tržní rizika se dá pohlížet z několika úhlů, tím nejzákladnějším členěním je rozdělení na systémové riziko, riziko odvětví a specifické riziko.
Systémové riziko
Jedná se o riziko, které nelze eliminovat diverzifikací, lze jej však jistými způsoby zajistit. Zdroje tohoto celkového tržního rizika zahrnují nepříznivou makroekonomickou situaci (recesi), politickou situaci v zemi působnosti akciové společnosti nebo měny, různé přírodní katastrofy či teroristické útoky. Toto riziko ovlivňuje souhrnně celý trh, tedy všechny jeho jednotlivé sektory a segmenty najednou.
Riziko odvětví
Riziko daného odvětví se týká pouze firem, které se v daném segmentu pohybují. Řekněme, že riziko může vyplývat například ze změny v regulacích daného odvětví apod. Toto riziko můžete diverzifikovat rozprostřením svých investic v rámci jednotlivých odvětvích trhu.
Specifické riziko
Specifické riziko se týká konkrétního daného trhu. Pokud například obchodujete měnový pár EURUSD, riziko tohoto trhu bude například změna obchodní bilance mezi EU a USA nebo zvýšení volatility tohoto měnového páru. Specifické riziko na akciovém trhu si pak můžeme představit jako rizika spojené se špatnými rozhodnutími managementu firmu, ztráta v rámci konkurenčního boje apod.
Jak se s jednotlivými riziky vypořádat?
Zde velmi záleží na tom, jaký typ obchodníka či investora jste. Pokud investujete na akciovém trhu, je dobré se zaměřit na různé segmenty a diverzifikovat své zdroje v rámci nich tak, aby vaše expozice nebyla například jen čistě v odvětví technologií. Řada segmentů či odvětví se v čase různě dohání a když například jedno klesne, druhé může růst. V rámci zachování stabilní výkonnosti vaší investiční strategie je tak dobré, pokud například budete mít rozložené investice z části do defenzivních akciových titulů typu retailové řetězce, producenti potravin, utility firmy, tedy do společností, kterým se daří lépe v případě nepříznivého ekonomického vývoje, a z části do takových firem, kterým se daří lépe při ekonomické expanzi, jako jsou například výše zmíněné technologické společnosti nebo další růstové tituly.
Pokud jste forexovým obchodníkem, základem řízení rizik je především správné nastavení stop lossů. Obecně se říká, že byste měli nastavovat své stop lossy k otevřeným pozicím tak, abyste na 1 obchod neriskovali více než 2 % svého obchodního kapitálu. Dalším důležitým bodem je sledování vyhlašování makroekonomických událostí, zejména pak oznámení centrálních bank o změnách úrokových sazeb.
Shrnutí
Tržních rizik není třeba se obávat, ale je důležité o nich vědět a mít k nim respekt. Při sestavování svého obchodního plánu na ně nezapomínejte. Mějte přitom vždy na paměti, že cílem profesionálního obchodníka by mělo být především udržení konzistentně ziskového obchodování.
Gabriel Štefaňák
Dukascopy Europe