Centrální banka je závislá na makroekonomických datech
Šéf Fedu na konci srpna vystoupil na sympoziu v Jackson Hole, kde prohlásil, že je čas změnit měnovou politiku. Trhy si toto prohlášení vyložily jako jasný signál, že v září dojde ke snížení sazeb, což je velmi pravděpodobné. Jerome Powell však neupřesnil, zda půjde o snížení o 25 nebo 50 bazických bodů. Připomněl ale, že rozhodnutí centrální banky závisí na makroekonomických datech. Která z těchto dat mohou zásadně ovlivnit rozhodnutí Fedu?
Inflace PCE, nezaměstnanost a jádrová inflace
Existují tři údaje, které má dnes každý investor červeně vyznačené v kalendáři. Prvním z nich je inflace PCE, kterou se dozvíme už 30. srpna. Není třeba připomínat, že ze všech inflačních ukazatelů je pro Fed právě tento nejdůležitější. Trhy očekávají, že červencová inflace bude na stejné úrovni jako v červnu, tedy meziročně 2,6 %. Tento výhled se jeví jako realistický, a proto neočekávám, že by inflace PCE nějak zásadně změnila směr rozhodování Fedu. I kdyby inflace PCE mírně vzrostla na 2,7 %, nebude to znamenat návrat druhé inflační vlny, ale spíše sezónní vliv.
Daleko důležitější budou data z amerického trhu práce, která vyjdou 6. září. V ten samý den se dozvíme míru srpnové nezaměstnanosti a čísla Non Farm Payrolls. Jakýkoli další růst nezaměstnanosti by mohl zásadně ovlivnit rozhodnutí Fedu. Překvapivý nárůst nezaměstnanosti by mohl otevřít cestu ke snížení sazeb o 50 bazických bodů, což by ovšem nebyla dobrá zpráva. Fed by snížil sazby kvůli nárůstu nezaměstnanosti, nikoli kvůli poklesu inflace. Nárůst nezaměstnanosti by totiž zvýšil riziko recese a omezil by možnosti Fedu. Centrální banka je lépe vybavena k řešení problémů s inflací než s nezaměstnaností.
Vývoj nezaměstnanosti v USA za poslední rok:
Posledním důležitým údajem před zasedáním Fedu bude jádrová inflace za srpen, která bude zveřejněna 11. září. Osobně zde neočekávám žádné výrazné překvapení, možná dokonce pozitivní zprávy v podobě dalšího poklesu inflace.
Závěr: Jaký nejhorší scénář může nastat po zasedání Fedu?
Nejhorší možný scénář, který by výrazně změnil náladu na trzích, by bylo rozhodnutí sazby nesnížit. Fed totiž není povinen sazby snížit. Dnes sice existuje silný mediální a politický tlak na zářijové snížení sazeb, ale Fed nemusí mít v rukou jednoznačná data, která by tento krok ospravedlnila. Americká ekonomika si zatím vede dobře i s restriktivní měnovou politikou, takže Fed nemusí spěchat. Pravděpodobnost tohoto scénáře by značně vzrostla, pokud by například americká nezaměstnanost za srpen klesla. Zasedání Fedu 18. září tak slibuje být velmi napínavé.
Matěj Široký