Letošní rok byl ve znamení vzepětí nadějí na zlepšení ekonomického výkonu hlavní evropské ekonomiky a doufání, že její postavení se na nohy potáhne opět vzhůru i výkon domácí ekonomiky. Bohužel tyto naděje padly s tím, jak se ani snížení sazeb v Evropě neukázalo být dostatečné k tomu, aby nakoplo německý průmysl, trpící tlakem podstatně dražších energií, než mají k dispozici konkurenti v USA a Asii a pokles poptávky v Číně.
Obrázek 1 – vývoj sazeb v Německu (Tradingeconomics.com)
Naděje však možná začala svítat po posledních předběžných datech. První plamínek naděje zažehl ZEW index, který vzrostl z 3,6 bodu na 13,1 bodu, nad očekávaných 10,2 bodu. Hodně se čekalo na to, jak dopadne IFO index. Ten je na rozdíl od ZEW indexu, sestaveného podle výhledu analytiků, sestavený podle výhledu průmyslníků a většinou je o něco méně volatilní, neboť průmyslníci nemají čas sledovat každou změnu indikátorů a věnují se výrobě. IFO index však překvapil také a rostl z 85,4 bodu na 86,5 bodu, nad očekávaných 85,6 bodu. IFO index tak potvrdil, že se výhled zřejmě začal stabilizovat a že naděje na pokles sazeb v euro zóně vnímají pozitivně jak v průmyslu, tak ve financích.
Obrázek 2 – vývoj ZEW indexu (Tradingeconomics.com)
Obrázek 3 – vývoj IFO indexu (Tradingeconomics.com)
Poslední pozitivní zprávou tohoto týdne je pak zveřejnění spotřebitelské důvěry, jejíž index vzrostl pro listopad z -21,0 bodu na -18,3 bodu, nad očekávaných -20,4 bodu. Ukazuje se tak, že v Německu zřejmě s koncem prázdnin došlo k určitému vzepětí optimismu, jeho životnost však bude záviset primárně na výsledku voleb v USA. Pokud se k moci dostane Donald Trump, bez ohledu na to, jak dopadnou volby do Kongresu, budeme muset očekávat příchod poměrně vysokých cel na dovoz evropského zboží do USA a pokles zájmu o jeho nákupy v USA.
Negativem tak zůstal jen výhled trhu práce, který si drží stabilně slabý výkon. Míra nezaměstnanosti rostla v souladu s očekáváním trhu z 6,0 % na 6,1 %. To však vzhledem k setrvačnosti trhu práce nemusí znamenat nutně problémy.
Obrázek 4 – vývoj německého trhu práce (Tradingeconomics.com)
Německá tak může živit jiskřičku naděje, její životnost je však ohraničena vyhlášením výsledků amerických voleb. Vzhledem k tomu, že cla jsou v USA čistě v gesci prezidenta, nebude nijak záležet na tom, kdo bude ovládat kterou část Kongresu – bude to čistě na tom, kdo bude sedět v Oválné pracovně.
Obrázek 5 – Vývoj EUR/USD (Metatrader)
EUR/USD sice naznačuje možnost konsolidace, ale všechno je momentálně upřeno k výsledku voleb. Prvním momentem, který trhu bude zajímat, bude výsledek voleb do Bílého domu, ale hned druhým faktorem bude výsledek voleb do Kongresu, který nám naznačí, jak moc bude nový prezident či prezidentka akceschopný při svém vládnutí. Pokud prolomíme 1,0800, čeká nás velmi pravděpodobně sestup k 1,0500 a pokud by republikáni ovládli s Bílým domem i celý Kongres, pak se můžeme dočkat i testu parity. Naopak čím silnější budou demokraté, tím pravděpodobnější je, že se dočkáme obratu vzhůru.
Tomáš Kudela
SAB Finance