Pondělí 31. března 2025 09:36
reklama
Purple trading band forex umíme
reklama
RebelsFunding
reklama
XTB Online trading konference
reklama
Fintokei StartTrader

Zapomeňte na MAGA – tohle je příležitost vybudovat znovu mocnou a nezávislou Evropu!

28.03.2025 13:23  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní body:

  • V Evropě dochází ke strukturálním změnám, jež jí mají zajistit strategickou nezávislost. Hybnými silami jsou deglobalizace, rostoucí výdaje na obranu a obnovený důraz na odolnost domácí ekonomiky.
  • Tato transformace přináší dlouhodobé investiční příležitosti v sektorech, jako jsou obrana, energetika, infrastruktura a technologie, které se mohou opřít o silné politické i fiskální momentum.
  • Koš evropských akcií vycházející z tohoto tématu nabízí způsob, jak získat cílenou expozici ve firmách, které toho mohou nejlépe využít
  • Mezi hlavní rizika patří politická fragmentace, pomalá realizace politických plánů a nadhodnocení akcií – zejména v obraně, kde už stihlo dojít k jejich výraznému posílení.

Evropa přepisuje pravidla a mění ekonomickou taktiku. Od Bruselu až po Berlín dochází k pozoruhodné proměně – jde o snahu vybudovat nezávislou, odolnou a soběstačnou ekonomiku. Není to jen další trend, který investoři zpovzdálí sledují, jde o atraktivní příležitost, která jim vzniká přímo před očima.


Evropa se celá desetiletí spokojila s tím, že do značné míry spoléhala na partnery, jako jsou Spojené státy a Čína. Nedávné šoky způsobené pandemií, chaosem v dodavatelských řetězcích, válkou na Ukrajině a proměnou strategických partnerství však dramaticky změnily situaci. Celý kontinent náhle mluví o „evropské nezávislosti“. A nejde jen o politické řeči – je to nové významné investiční téma, které začíná být nebezpečně atraktivní.

„Evropa, probuzená seismickými otřesy ruské invaze na Ukrajinu a zvýšeného napětí mezi Spojenými státy a Čínou, se rozhodla, že je načase spoléhat méně na světové supervelmoci a více na vlastní zdroje.“

Co přesně ale „evropská nezávislost“ znamená pro každodenní investory a proč by nás měla zajímat? Jde prostě o to, aby byla Evropa odolnější, přestala tolik spoléhat na ostatní a více se spoléhala na sebe. Tato nová snaha o dosažení strategické autonomie nabízí investorům, kteří jsou připraveni rychle zareagovat, zajímavé příležitosti od obrany a energetiky až po technologie a spotřební zboží.

„Tato ‚evropská nezávislost‘ znamená převzetí kontroly – kontroly nad obranou, kontroly nad technologiemi a hlavně kontroly nad energetikou. Je to výzva ke zvyšování odolnosti, podobně jako se ten, kdo bydlí v nebezpečné čtvrti, učí sebeobranu.“

Proč právě dnes? Pro Evropu nadešel okamžik pravdy

Představte si evropskou ekonomiku jako domácnost – kdyby byl váš domov v zásadních věcech, jako jsou energie, technologie a bezpečnost, přehnaně závislý na sousedovi, asi byste se cítili zranitelní. A teď si představte, že se ten soused začne chovat agresivně a nepředvídatelně. Najednou si budete chtít koupit vlastní generátor, instalovat vlastní zabezpečovací systém a na zahrádce pěstovat vlastní zeleninu – a to rychle.

A právě tak to v současnosti vnímá i Evropa. Rusko-ukrajinská válka pro ni byla budíčkem, který nemohla ignorovat. Země jako Německo a Francie razantně navyšují vojenské výdaje a zbavují se desetiletí závislosti na vojenské ochraně USA. Sama Evropská unie přišla s programem půjček ve výši 150 miliard EUR, které mají umožnit členským zemím nakupovat vojenské vybavení vyrobené v Evropě, nikoli v Americe. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala Evropu, aby tyto půjčky využila k budování vlastního obranného průmyslu, místo aby posílala peníze za hranice.

„Nový evropský obranný program v hodnotě 150 miliard EUR explicitně vyžaduje, aby členské země nakupovaly vojenské vybavení vyrobené v Evropě. Je konec s outsourcováním bezpečnosti, Evropa se vyzbrojuje, ekonomicky i doslova.“

Výdaje na obranu v % HDP


Zdroj: Goldman Sachs, Saxo

Ale nejde jen o vojenské vybavení. Evropské snahy o nezávislost se týkají i energetické bezpečnosti, technologických inovací a lokálního zpracovatelského průmyslu. Evropa si prošla utrpením kvůli narušených dodavatelským řetězcům a nedostatku energie, a tak chce vlastní baterie, polovodiče i zelenou energetickou infrastrukturu.

Velké plány pro velké hráče – s Německem v čele

Hlavní roli hraje Německo, které vynakládá miliardy na stimulaci širší evropské ekonomiky, posílení infrastruktury a podporu inovací. A tyto fiskální stimuly nepomáhají pouze Němcům – jejich příznivé dopady se lavinovitě šíří po celém kontinentu. Představte si Německo jako lokomotivu Evropy, která za sebou táhne další ekonomiky od Itálie až po Skandinávii. Investoři, kteří si toto směřování uvědomí, na něm mohou vydělat.

Význam pro investory

Tato snaha o zajištění nezávislosti není jen dočasná – představuje strukturální změnu, která může přinést dlouhodobý hospodářský růst. Pro drobné investory to znamená nepřeberné příležitosti v sektorech, u nichž lze očekávat, že na evropské soběstačnosti vydělají.

Vezměte si obnovitelnou energii. Evropa se naléhavě potřebuje odstřihnout od dovážených fosilních paliv, zejména vzhledem k napjatým vztahům s Ruskem. Výrobce větrných turbín, solárních panelů a řešení pro skladování energie tak čeká nezanedbatelný růst, díky silné politické podpoře a miliardám euro z veřejných zdrojů.

Dalším zajímavým tématem jsou technologie a digitální infrastruktura. Evropa nechce, aby její digitální budoucnost závisela na čínských a amerických technologiích. Lze očekávat významné investice do domácích řešení, která nabídnou atraktivní odrazový můstek pro technologicky orientované investory, ať se bude jednat o polovodiče, kybernetickou bezpečnost nebo cloudové služby.

„Nejde jen o změnu obchodních tras – jde o budování ekonomické páteře Evropy na další desetiletí.“

Pak je tu obrana – které tradičně vévodili američtí dodavatelé. Dnes jsou evropské vlády rozhodnuté vynakládat prostředky na místní dodavatele leteckých, kosmonautických a vojenských technologiích. Pro investory tak vzniknou nové příležitosti v domácích zbrojovkách, které se budou moci ucházet o mnohomiliardové vládní kontrakty.

Klíčové země Evropy a síla jejich strategických sektorů


Zdroj: Saxo

Také infrastrukturu čeká výrazné posílení. Německo i další země budou vynakládat miliardy na silnice, mosty, komunikační sítě i projekty zelené infrastruktury a na tom značně vydělají firmy podnikající ve stavebnictví, strojírenství a logistice.

A konečně evropští spotřebitelé i vlády čím dál víc upřednostňují domácí značky. Jde o ekonomický patriotismus s praktickou výhodou. Jakmile se začnou zákazníci obracet k produktům s označením „Made in Europe“, získají větší podíl na trhu firmy vyrábějící zboží blíže k domovu – ať už půjde o potraviny, nebo o sportovní oblečení.

Proč krotit nadšení a na co si dát pozor

S investováním se samozřejmě vždy pojí rizika a ani evropská cesta k nezávislosti nebude bez překážek. Jedním z nejvýznamnějších rizik je, že realizace změn podobného rozsahu trvá roky. Za tu dobu se mohou několikanásobně navýšit potřebné náklady, může dojít ke změnám legislativy a i ty nejpečlivěji připravené plány mohou překazit geopolitické změny.

Zvýšení výdajů na obranu a návrat výroby na domácí půdu s sebou přinese vyšší vládní výdaje a možné zvýšení státního dluhu, zejména v již zadlužených zemích. Snaha Evropy převést odvětví, kde dříve dominovaly efektivní globální dodavatelské řetězce, na lokální úroveň může vést – alespoň zpočátku – k růstu spotřebitelských cen. Investoři by také neměli zapomínat, že u některých firem – zejména v obraně – už došlo ke značnému zhodnocení. Vzhledem k současným zvýšeným cenám a vysokému nacenění mohou být výnosy po odeznění počáteční nadšení do budoucna mírnější.

Navíc je tady otázka jednoty. Evropské země se nemusí vždy shodnout na tom, jak rychle a jak daleko chtějí na své cestě k nezávislosti dojít. Neshody mezi členskými zeměmi EU pak mohou brzdit různé iniciativy a tlumit ambice.

Co mohou dělat investoři

Drobným investorům nabízí téma „evropské nezávislosti“ atraktivní dlouhodobé vyhlídky, ale úspěch spočívá ve schopnosti spojit nadšení s trpělivostí a s pečlivým výběrem akciových titulů. Zajímavé jsou zejména firmy se silným postavením na evropském trhu, které už prokázaly svou schopnost inovovat a podnikají v sektorech, jež mají výraznou politickou podporu. Zvlášť atraktivně teď vypadá obrana, bezpečnost, obnovitelné energie, technologické inovace, infrastruktura a spotřební značky s hlubokými evropskými kořeny.

Abychom investorům pomohli lépe se v nabízených příležitostech vyznat, připravili jsme soupis akciových titulů ze sektorů, které mohou na evropských snahách o dosažení nezávislosti vydělat nejvíc (viz níže). Tyto firmy vybrané na základě expozice v příslušných sektorech, tržní kapitalizace, konsenzuálního hodnocení analytiků a příslušnosti ke strategickým tématům představují zajímavý výchozí bod pro investory, kteří hodlají rozumně vynaložit své prostředky.

V případě evropské nezávislosti nejde o krátkodobé sázky či okamžitý výdělek – jde o to si uvědomit, že dochází k historické strukturální proměně, a investovat tak, abychom se svezli na této vlně. Evropské snahy o nezávislost budou dlouhodobé a mají potenciál přinést trvalý růst.

V konečném důsledku je příběh dnešní Evropy příběhem nezdolnosti a zásadní změny. Investoři, kteří pochopí, jakým směrem se toto prostředí ubírá, a zachovají se podle toho, si mohou v nadcházejících letech přijít na své. Evropa se směle vydává svou vlastní cestou.

Tabulka č. 1: Evropská nezávislost – zajímavé akcie

Obrana a letectví

Airbus

Významný evropský hráč v leteckém průmyslu, jenž má velkou šanci na získání obranných a vesmírných kontraktů, což by posílilo evropskou autonomii v oblasti leteckých a vojenských technologií.

Safran

Dodavatel klíčových leteckých systémů, který splňuje evropské nároky na lokalizaci dodavatelských řetězců v letectví a snížení závislosti na neevropských komponentách.

Rolls-Royce

Výrobce motorů a pohonných systémů může využít navýšení rozpočtů členských zemí EU na obranu a domácí výrobu leteckých komponent.

Rheinmetall

Dodavatel vozidel a munice připravený na vyšší výdaje EU na obranu a lokální výrobu vojenského vybavení.

Thales

Specialista na vojenskou elektroniku a kybernetickou bezpečnost, může vydělat na evropské prioritizaci bezpečných domácích technologických řešení.

BAE Systems

Vývojář obranných platforem nezbytných pro evropské snahy o přezbrojení může mít prospěch ze zadávání vyššího počtu veřejných zakázek na lokální úrovni.

Leonardo

Dodavatel pokročilých leteckých a vojenských technologií může mít prospěch z rostoucí poptávky po vojenském vybavení vyráběném v Evropě.

Budování infrastruktury, stavebnictví, strojírenství a doprava

Vinci

Správce a stavitel infrastruktury, může těžit z růstu evropských výdajů na dopravní, energetické a obranné projekty.

Ferrovial

Konstruktér a provozovatel kritické infrastruktury, která vyhovuje evropským potřebám v oblasti zajištění soběstačných dopravních a energetických soustav.

Hochtief

Specialista na budování strategických zařízení využije investice EU do domácích infrastrukturních a obranných projektů.

Eiffage

Stavitel rozsáhlých areálů vydělá na vojenských a infrastrukturních programech financovaných EU, které preferují lokální dodavatele.

SPIE

Dodavatel inženýrských služeb v energetice a telekomunikacích bude mít prospěch z modernizace lokální evropské infrastruktury a snahy o zabezpečení klíčových sítí.

DHL

Leader v oblasti logistiky vydělá na německé fiskální expanzi, posílení evropského obchodu i rostoucí poptávce po regionálních dodavatelských řetězcích, která zvýší objem zboží přepravovaného v rámci klíčové služby TDI.

Technologie

SAP

Dodavatel podnikového softwaru klíčového pro evropské iniciativy umožňující dosažení digitální suverenity a zabezpečení dat.

ASML

Díky nenahraditelným litografických strojům umožní Evropě dosáhnout suverenity ve výrobě čipů a vydělá na velkých investicích EU do výroby polovodičů.

Infineon Technologies

Výrobce výkonných počítačových čipů nezbytných pro evropskou zelenou energetiku a elektromobilitu může vydělat na příklonu k lokálním výrobcům polovodičů.

Nokia

Provozovatel 5G a IoT infrastruktury nezbytné pro uspokojení evropských ambicí v oblasti robustního telekomunikačního ekosystému nezávislého na zámořských dodavatelích.

Materiály

Air Liquide

Dodavatel průmyslových plynů klíčových pro opětovnou industrializaci Evropy, může vydělat na nearshoringu pokročilých výrobních a energetických projektů.

Compagnie de Saint Gobain

Dodavatel stavebních materiálů nezbytných pro evropské snahy o vybudování infrastruktury a zelenou renovaci, může vydělat na zadávání veřejných zakázek na lokální úrovni.

BASF

Inovátor v oblasti udržitelných chemikálií potřebných pro dekarbonizační agendu EU může vzhledem k velkým energetickým nárokům regionu EMEA vydělat na návratu levnějších energií.

Sika

Výrobce specializovaných chemických látek pro stavební účely, může vydělat na rozšiřování lokální infrastruktury a ekologických stavebních zakázkách.

Heidelberg Materials

Dodavatel cementu a kameniva, který vyhovuje evropským preferencím stavebních materiálů odolných vůči změnám klimatu a získávaných z domácích zdrojů.

Arcelormittal

Významný výrobce oceli posiluje průmyslovou základnu Evropy a může vydělat na nearshoringu a zadávání veřejných zakázek na lokální úrovni.

Energetika a veřejné služby

Enel

Významný podnik veřejných služeb, který prosazuje přechod Evropy na obnovitelné zdroje a modernizaci energetických sítí.

Engie

Firma prosazující projekty čisté energie v souladu se snahami EU o lokální výrobu a omezení závislosti na fosilních palivech.

RWE

Energetický gigant přecházející od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům, podporuje evropský cíl větší energetické autonomie a udržitelnosti.

Vestas

Globální leader v oblasti větrné energie, může vydělat na evropských snahách o dosažení energetické nezávislosti a masivních investicích do obnovitelných zdrojů.

Spotřební zboží

Volkswagen

Investice Volkswagenu do elektromobilů a baterií odpovídají reshoringovým trendům. Své volné kapacity může firma využít k podpoře zbrojní výroby. Také může získat podíl na trhu na úkor Tesly.

Adidas

Lokální evropský výrobce bude zvyšovat svůj podíl na trhu spolu s tím, jak se budou zákazníci obracet od neevropských značek typu Nike a New Balance k domácí obuvi a oblečení.

Nestle

Firma klade důraz na udržitelné potravinářské výrobky z místních zdrojů, což odpovídá evropským ekologickým a nearshoringovým preferencím.

Unilever

Tato společnost může využít příklonu Evropy k lokálně vyráběnému ekologickému zboží i silného povědomí o značce v oblasti osobní hygieny a potravin.

Poznámka: Tento seznam akciových titulů je pouze informativní a má posloužit jako inspirace. Nejedná se o rady ani konkrétní doporučení, kam investovat. Před rozhodnutím o vynaložení svých prostředků by si měli investoři zjistit víc. Jednotlivé firmy byly na seznam zařazeny na základě sektoru, v němž podnikají, své tržní kapitalizace a konsensuálního skóre analytiků agentury Bloomberg (minimálně 3,5 z 5), které je známkou důvěry trhů. Bylo provedeno také kvalitativní zhodnocení, zda mají tyto firmy strategickou relevanci pro klíčové sektory, na nichž lze stavět téma evropské nezávislosti – ať už jde o obranu, energetiku, infrastrukturu či technologie. (K 19. březnu 2025.)

Autor: Jacob Falkencrone, vedoucí oddělení Investiční strategie

Klíčová slova: Čína | Peníze | Rusko | USA | Evropská unie | HDP | Německo | Francie | Rizika | Akcie | Zhodnocení | Balance | Bloomberg | Bod | Euro | Investice | Koš | Momentum | Trend | Tržní kapitalizace | Doporučení | EUR | Goldman Sachs | Evropa | Hospodářský růst | Investiční příležitosti | Investoři | EU | Investovat | Investiční strategie | Investiční | Kam investovat | Pro investory | Sázky | Volkswagen | Itálie | Spojené státy | Investiční téma | Komise | Úspěch | Rolls-Royce | Energie | Firmy | Zajištění | Kapitalizace | Výnosy | Fiskální stimuly | Saxo | Infineon | Infineon Technologies | IOT | Objem | Spojené státy a Čína | Firma | Nadhodnocení | Miliardy | Vyhlídky | 5G | Enel | Stavebnictví | Vládní výdaje | Kontrakty | Airbus | RWE | Nike | Inovace | Hlavní rizika | Budoucnost | ASML | Podnik | SAP | Evropské ekonomiky | Výdaje | Adidas | Stimuly | Evropské země | Letectví | Spotřebitelé | Unilever | Růst | Potenciál | Ekonomiky | Podíl na trhu | Dodavatelské řetězce | Posílení | Bezpečnost | Členské země | Předsedkyně Evropské komise | JDE | Napětí mezi Spojenými státy a Čínou | Unie | Berlín | Energetický gigant | Nestlé | Supervelmoci | MAGA | Air Liquide | Deglobalizace | Inspirace | Ursula von der Leyen | Vinci | BASF | DHL | Zajímavé akcie | Air | Plány | Příležitosti | Technologie | Odvětví | Energetika | Globální dodavatelské řetězce | Společnost | TIM | | Spotřební zboží | Invaze na Ukrajinu | Ruské invaze na Ukrajinu | Evropské vlády | BAE Systems | Thales | Leonardo | Rheinmetall | Invaze | Řetězce | Zajištění nezávislosti | ArcelorMittal | IoT | Zajímavé příležitosti | Polovodiče | Výrobce větrných turbín | Vestas | Nové příležitosti | Obnovitelné zdroje | Válka | Baterie | Partnerství | ENEL | Nezávislost | EMEA | Vice | Směřování | Obnovitelné energie | Nadšení | Veřejné služby | Technologické inovace | Oblečení | Větrné energie | Výzva | Nakupovat | Vlády | Cloudové služby | Nadhodnocení akcií | Materiály | Služby | Inovátor | Body | Zařízení | Navýšení | Výdaje na obranu | Náklady | Vojenské výdaje | Snahy o nezávislost | Autonomie | BAE | Přezbrojení | Europe | Otřesy |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Záplava dat z Japonska, Asijské a Americké akcie mírně pod tlakem
    Asijské seanci dnes ráno naprosto dominovalo makro z Japonska. Celkový výstup je ale smíšený. Na jednu stranu jsme se dočkali pádu průmyslová produkce, která klesla o 0,9 %, což je největší meziměsíční propad za poslední čtyři roky, který znamená, že meziročně produkce klesá už o 4,6 %. Tento report je v kontrastu s výsledky z Číny, kde průmyslová produkce začala výrazně zrychlovat.
  • Záplavy, hurikán a severokorejské rakety sráží fundamentální ukazatele
    Pokračující záplavy v Houstonu, čtvrtém největším americkém městě se zhruba 6-7 miliony lidí, představují natolik obrovskou katastrofu, že možná dojde k alespoň dočasnému zvýšení dluhového stropu. Tato situace změnila vyhlídky, protože přetrvávající hurikán – který zřejmě ještě několik dní potrvá – zasáhl statisíce lidí, kteří nemají přístřeší a potřebují nutnou pomoc. Federální fondy budou muset platit, protože řada okresů je prohlášena za oblast federální katastrofy, a proto bude třeba z veřejných zdrojů financovat místní infrastrukturu i federální budovy.
  • Zaplněná letiště jsou dobrým znamením především pro investory
    Evropská letiště během prázdnin překypují cestujícími. Na malých a středně velkých letištích je dokonce už teď více cestujících, než tomu bylo před pandemií. Varšavské letiště má za sebou historicky nejlepší červenec. Hůře si vedou pouze ta největší letiště, která stále trpí nižším počtem cestujících za byznysem. Oživení je vidět i na výkonech leteckých společností.
  • Započal formální odchod Velké Británie z EU
    Americké akciové trhy v poslední seanci minulého týdne uzavřely v červeném, přesto ale celkově za týden přidaly zisky více než 1 %. Pakliže bychom se podívali na to, jak se trhům dařilo první kvartál roku 2017, pak si investoři nemají příliš na co stěžovat. První kvartál byl úspěšný a indexy připsaly zhruba 5 % zisk. Podle některých analytiků se nicméně americká ekonomika začne brzy potýkat s problémy, budou které více či méně spojeny s kontrovezrními kroky nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.
  • Za poklesem burzovního indexu byly hlavně akcie Erste a ČEZ
    Pražská burza dnes poprvé v tomto týdnu oslabila, index PX klesl o 0,86 procenta na 1058,89 bodu. Dolů ho táhly především akcie Erste Bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Koruna dnes mírně zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám.
  • Za poklesem kryptoměn mohou být akcie
    Korekce ceny BTC o17%, která začala na konci minulého roku, nebyla pro analytiky ani investory velkým překvapením, zároveň však byly důvody pro pokles ceny nejasné.
  • Za poklesem na Wall Street stojí technologický sektor a sazby Fedu
    Globální akciový index v pátek rovněž vykázal pokles, čímž se po sedmi týdnech růstu v řadě vydal na cestu směrem k týdennímu poklesu, zatímco dolar posílil a směřoval k nejvýraznějšímu týdennímu zisku od poloviny ledna, neboť nejnovější údaje o inflaci v USA podpořily nové naděje na snížení úrokových sazeb.
  • Za poklesom pracovnej sily v USA nie je demografia
    Dnešné NFP ukázali pokles participácie obyvateľstva na pracovnej sile na najnižšiu úroveň od roku 1977. A aj vďaka tom...
  • Zapomeňte na bitcoin, je tu Zcash
    Spekulanti houfně nakupují novou virtuální měnu nazvanou Zcash. Tu vytvořili univerzitní akademici a transakce vypořádané s pomocí této měny by nemělo být možné nijak vysledovat. Investoři platili na konci října za jednu jednotku měny Zcash 1000 dolarů i přesto, že fungovala pouze několik dní. Tvůrcem měny je Zooko Wilcox, se kterým spolupracují vědci z Johns Hopkins University a Massachusetts Institute of Technology. Jeho společnost už získala financování od fondů rizikového kapitálu ze Silicon Valley, které se zaměřují na svět virtuálních měn.
  • Zapomeňte na bitcoin, je tu Zcash
    Spekulanti houfně nakupují novou virtuální měnu nazvanou Zcash. Tu vytvořili univerzitní akademici a transakce vypořád...
  • Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
    V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či BAE Systems zaznamenaly raketový růst, lákajíc i ty, kteří z různých důvodů dříve do tohoto odvětví investovat váhali. Co stojí za tímto trendem a jaké příležitosti nabízí obranný průmysl pro vaše portfolio?​
  • Zapomnělo euro na paritu?
    Na konci roku 2024 mnoho analytiků diskutovalo o tom, že by EUR/USD mohl dosáhnout parity. Americká ekonomika byla znatelně silnější než její evropský protějšek a prosincové projekce Federálního rezervního systému naznačovaly dvě snížení sazeb namísto čtyř. Trh s deriváty navíc předpokládal, že Evropská centrální banka v roce 2025 sníží svou depozitní sazbu o 100 bazických bodů. Rally vyvolaná umělou inteligencí posunula americké akciové indexy výrazně před evropské akcie. Co by tedy ještě mohl dolar udělat pro další oslabení eura? Ukazuje se, že situace není tak jednoduchá.
  • Záporné ceny elektřiny dorazily do Česka dříve, než se čekalo. Ohrožují další rozvoj solární energetiky a paradoxně dokládají nenahraditelnost fosilní elektřiny, včetně té z uhlí
    Solární boom, jejž v Česku loni vystupňoval vpád ruských vojsk na Ukrajinu a jeho důsledky, vede letos stále častěji k záporným okamžitým cenám elektřiny. Při záporných cenách přitom výrobci elektřiny platí za to, že ji vyrábí, zatímco odběratelé dostávají peníze za to, že ji odebírají.
  • Záporné sadzby: nepredstaviteľné sa stalo realitou
    Asi najkreatívnejší krokom, ktorý centrálne banky podstúpili od obdobia finančnej krízy je, že znižujú úrokové sadzby ...
  • Záporný úrok na bankovním účtu už chystají v Dánsku. Brzy i v Česku?
    Někteří Dánové již brzy zapláčou. Na svém bankovním účtu se dočkají záporného úročení. Peníze jim tedy budou z účtu v bance vyloženě mizet. Místo aby se tam rozmnožovaly jako za „starých časů“, kdy ještě běžné spoření vynášelo. Dokonce už se střadatelům nepodaří ani udržet si na účtu sumu, kterou tam vložili. Požírat ji bude právě záporný úrok. A to se nepočítají poplatky.
  • Za poslední měsíc vytvořil Bitcoin více než 1300 nových milionářů
    Nedávný růst Bitcoinu (BTC) na trhu kryptoměn vedl k vytvoření řady nových milionářů. Data ukazují, že od 10. února 2022, počet adres s BTC zůstatkem více než 1 milion dolarů byl 96,399 lidí, podle statistik BitInfoCharts.com.
  • Za poslední týden vzrostl BTC o 10 %
    Letošní rok nezačal pro Bitcoin zrovna nejlépe. Od prvního dne cena kryptoměny, kvůli inflaci a nervozitě na trhu díky válce, klesla o 9 %. V posledním týdnu však cena stoupla o více než 10 % a dostala se ke 43 000 dolarům.
  • Za potraviny více, za energie a pohonné hmoty méně
    Český statistický úřad dnes potvrdil svůj předběžný odhad, podle kterého meziroční inflace poklesla z 2,8 % na 2,7 %, což bylo v souladu s úvodním odhadem trhu. Meziměsíčně se cenová hladina zvýšila o 0,2 %.
  • Za prudkým pádem a vzestupem cen zemního plynu stojí hedgeové fondy
    Ještě v polovině měsíce prosince se ceny zemního plynu v USA propadaly na nejnižší hodnoty za posledních 16 let. Na je...
  • Za průměrnou mzdu letos pořídíme o deset štědrovečerních hostin méně než v roce 2015
    Letošní mimořádné zdražování potravin se samozřejmě promítne také do ceny blížící se štědrovečerní hostiny. Ingredience pro její přípravu bylo v roce 2015 možné pořídit za 195 korun, plyne z tehdejšího propočtu ČSÚ, jak zachycuje tabulka níže.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
UFX
ETX Capital
IC Markets
reklama
RebelsFunding PIXAR styl