Situace je již několik týdnů velice podobná. Indikátory jsou smíšené, ale nejdůležitější je graf. Ten je v neutrálním nastavení, index se obchoduje v rozpětí 2 120 až 2 195. Až prolomení v jednom směru se stane katalyzátorem pro další vývoj.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) zůstal v týdenním srovnání prakticky beze změny. Intradenně se sice podíval výše, ale zůstává poblíž spodní linie dlouhodobého rozpětí, což je pro akcie příznivý stav.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Fundamentální data (indexy ISM pro výrobní i nevýrobní sektor) dopadla dobře, ale i přes pozitivní zprávy trhy v úterý uzavřely se ztrátou. Důvod? Pravděpodobně to, že prosincové zvýšení sazeb ze strany Fedu je opět reálnější.
Celý týden se čekalo na páteční data z trhu práce. Co na tom, že vycházejí každý měsíc a jsou několikrát revidována, investoři si nedají pokoj. Index S&P 500 v pátek po zveřejnění údajů klesl o 0,33 %. Říká to vůbec něco? Snad budou hospodářské výsledky amerických firem pro trh zajímavější.
Ing. Josef Košťál pro portál FXstreet.cz