Během pondělí a úterý zaznamenal index S&P 500 pouze nepatrné růsty a vystoupal k rezistenci okolo 2 190. Překvapující byl razantní, bezproblémový růst nad 2 200. Ve čtvrtek a v pátek pak hybná síla působila stejným směrem.
Index má po rychlém a výrazném vzestupu nad 20denní průměr tendenci se k tomuto ukazateli vracet, a proto by pro nejbližší dny přicházela v úvahu buď stagnace, nebo návrat právě k tomuto průměru. Ten je aktuálně okolo 2 200, což je i horní hrana pásma zásadního supportu 2 190 až 2 200.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) je na minimech. Blíží se konec roku a očekávaný nástup nového amerického prezidenta v druhé polovině ledna by mohl spustit poklesy. První prezidentský rok bývá pro akcie negativní, protože si noví šéfové administrativy zpravidla mohou dovolit nejvíce nepopulárních opatření (i když zrovna Donald Trump to možná nejvíce rozjede opačným směrem, kdo ví). Nákup put opcí nyní vyjde levně, tak proč se na maximech nezajistit?
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Grafy jsou v býčím nastavení. Na prosincovém zasedání FOMC pravděpodobně dojde ke zvýšení základní úrokové sazby, trh s tím ale počítá, a tak důležitější pro vývoj cen akcií v takovém případě bude komentář Janet Yellenové po schůzce guvernérů. V pátek navíc expirují měsíční opce, a proto by mohl nastat mírný obrat ve vývoji indexu S&P 500. S blížícím se koncem roku by část investorů mohla chtít vydělaná procenta proměnit v opravdové peníze, a tedy prodávat.
Začátek prosince se nicméně z pohledu akcií vydařil. Růst je silný a bezstarostný. Index S&P 500 od prezidentských voleb rychle přidal 5 %, když nadšení z možné menší regulace žene ceny výše. Jako vždy přitom platí, že překoupený trh sám o sobě korekci nespouští. Akcie mají každopádně našlápnuto k celoročnímu růstu, loňský rok index S&P 500 zakončil na hladině 2 044.
Ing. Josef Košťál pro portál FXstreet.cz